Papierowe butelki coraz bliżej. Coca-Cola przetestuje je na Węgrzech

Klienci na Węgrzech wkrótce będą mogli kupić Coca-Colę w papierowej butelce. Powoli trafia ona do produkcji, ale zanim papier na stałe zastąpi plastik, potrzeba wielu prób i testowania kolejnych pomysłów. Producent papierowych butelek nie ma jednak wątpliwości, że rezygnacja z plastiku to konieczność.

Butelki, w których sprzedawane są napoje, potwornie zanieczyszczają środowisko
Butelki, w których sprzedawane są napoje, potwornie zanieczyszczają środowisko
Źródło zdjęć: © Pixabay
Martyna Kośka

16.03.2021 | aktual.: 06.03.2024 21:34

Coca-Cola w papierowej butelce? Czemu nie. Koncern przymierza się do realizacji tego pomysłu. Najpierw tylko na Węgrzech, ale jeśli okaże się, że plastik można zastąpić bardziej przyjaznym dla środowiska papierem, to cola w papierze pojawi się w sklepach w całej Europie.

Najpierw jednak trzeba taką butelkę opracować i przygotować do masowej produkcji.

Firma ALPLA, producent opakowań z tworzyw sztucznych wraz z BillerudKorsnäs, szwedzkim producentem papieru i dostawcą papierowych rozwiązań do pakowania utworzyła spółkę joint venture Paboco (The Paper Bottle Company), której celem jest opracowanie i produkcja papierowej butelki w pełni bio-pochodnej i nadającej się do recyklingu. Projekt ten realizowany jest we współpracy z firmami Coca-Cola, Carlsberg, L'Oréal i Absolut.

Papier ma zupełnie inne właściwości niż plastik

Produkcja papierowej butelki z bio surowców do napojów gazowanych i alkoholowych stanowi ogromne wyzwanie technologiczne. Opakowanie takie musi wytrzymać siły ciśnienia, być hermetyczne, a jego kształt i objętość muszą być dostosowane do wymogów poszczególnych producentów.

Papier posiada zupełnie inne właściwości fizyczne niż plastik, dlatego dodatkowym wyzwaniem jest stworzenie opakowania na tyle wytrzymałego, aby mogło być bezpiecznie transportowane i przechowywane.

Bardzo ważne jest również, aby opakowanie nie miało negatywnego wpływu na jakość i smak produktu. W obecnej, pierwszej generacji butelek papierowych, wewnętrzna warstwa barierowa wykonana jest z polimerów takich jak PET lub rPET.

W drugiej generacji Paboco wraz z ALPLA i partnerem technologicznym Avantium opracowuje tę warstwę z bio-pochodnego PEF. Głównym celem jest jednak, aby trzecia generacja była w 100 proc. nadającą się do recyklingu bio-butelką, wykonaną z odpowiedzialnie pozyskiwanego drewna, która będzie mogła ulec nieszkodliwemu rozkładowi, jeśli przypadkowo znajdzie się w środowisku naturalnym.

Źródło artykułu:WP Finanse
środowiskoekologiacoca-cola
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (329)
Zobacz także