Trwa ładowanie...

Papierowe butelki coraz bliżej. Coca-Cola przetestuje je na Węgrzech

Klienci na Węgrzech wkrótce będą mogli kupić Coca-Colę w papierowej butelce. Powoli trafia ona do produkcji, ale zanim papier na stałe zastąpi plastik, potrzeba wielu prób i testowania kolejnych pomysłów. Producent papierowych butelek nie ma jednak wątpliwości, że rezygnacja z plastiku to konieczność.

Butelki, w których sprzedawane są napoje, potwornie zanieczyszczają środowiskoButelki, w których sprzedawane są napoje, potwornie zanieczyszczają środowiskoŹródło: Pixabay
d2yhncz
d2yhncz

Coca-Cola w papierowej butelce? Czemu nie. Koncern przymierza się do realizacji tego pomysłu. Najpierw tylko na Węgrzech, ale jeśli okaże się, że plastik można zastąpić bardziej przyjaznym dla środowiska papierem, to cola w papierze pojawi się w sklepach w całej Europie.

Najpierw jednak trzeba taką butelkę opracować i przygotować do masowej produkcji.

Firma ALPLA, producent opakowań z tworzyw sztucznych wraz z BillerudKorsnäs, szwedzkim producentem papieru i dostawcą papierowych rozwiązań do pakowania utworzyła spółkę joint venture Paboco (The Paper Bottle Company), której celem jest opracowanie i produkcja papierowej butelki w pełni bio-pochodnej i nadającej się do recyklingu. Projekt ten realizowany jest we współpracy z firmami Coca-Cola, Carlsberg, L'Oréal i Absolut.

Dzień w sortowni odpadów. Zobacz, jakie błędy popełniamy przy segregacji śmieci

Papier ma zupełnie inne właściwości niż plastik

Produkcja papierowej butelki z bio surowców do napojów gazowanych i alkoholowych stanowi ogromne wyzwanie technologiczne. Opakowanie takie musi wytrzymać siły ciśnienia, być hermetyczne, a jego kształt i objętość muszą być dostosowane do wymogów poszczególnych producentów.

d2yhncz

Papier posiada zupełnie inne właściwości fizyczne niż plastik, dlatego dodatkowym wyzwaniem jest stworzenie opakowania na tyle wytrzymałego, aby mogło być bezpiecznie transportowane i przechowywane.

Bardzo ważne jest również, aby opakowanie nie miało negatywnego wpływu na jakość i smak produktu. W obecnej, pierwszej generacji butelek papierowych, wewnętrzna warstwa barierowa wykonana jest z polimerów takich jak PET lub rPET.

W drugiej generacji Paboco wraz z ALPLA i partnerem technologicznym Avantium opracowuje tę warstwę z bio-pochodnego PEF. Głównym celem jest jednak, aby trzecia generacja była w 100 proc. nadającą się do recyklingu bio-butelką, wykonaną z odpowiedzialnie pozyskiwanego drewna, która będzie mogła ulec nieszkodliwemu rozkładowi, jeśli przypadkowo znajdzie się w środowisku naturalnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2yhncz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yhncz