ycipk-4k8gn5

Papież Franciszek kontra węgiel. Polska ma kłopot

O nowej encyklice papieża Franciszka nt. ekologii w Watykanie już mówi się "antypolska" - ustaliła "Rzeczpospolita".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Franciszek kontra węgiel. Polska ma kłopot
(Eastnews, Fot: EPA/CLAUDIO PERI)
ycipk-4k8gn5

O nowej encyklice papieża Franciszka na temat ekologii w Watykanie już mówi się "antypolska" - ustaliła "Rzeczpospolita".

Z papieskim dokumentem, który jest już tłumaczony, m.in. na polski, i zostanie zaprezentowany w czwartek, kłopot może mieć Polska.

Jak dowiedziała się "Rz", papież sporo miejsca poświęca w nim bowiem kwestii wydobycia węgla kamiennego i związaną z tym degradacją środowiska. Zwraca uwagę, że kraje, których przemysł energetyczny oparty jest na węglu, niszczą środowisko przez emisję CO2 i apeluje o jej ograniczenie.

ycipk-4k8gn5

Dokument uznaje się za "antywęglowy" - pisze "Rz", której osoba znająca treść encykliki mówi: w Watykanie słyszy się też głosy, że jest "antypolska". Polska jest w pierwszej "20" państw i w ścisłej czołówce krajów UE, które emitują najwięcej CO2 - przypomina gazeta.

Encyklika na pewno nie jest wymierzona w ciężko pracujących górników - uważa franciszkanin Stanisław Jaromi, szef Ruchu Ekologicznego św. Franciszka. To będzie raczej próba zwrócenia uwagi rządzącym na problemy sektora: od lat mówi się o restrukturyzacji, wdrażaniu nowych technologii, które mają zmniejszyć emisję CO2, a w istocie niewiele się w tej sprawie dzieje - mówi.

Więcej na http://www.rp.pl

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4k8gn5

ycipk-4k8gn5
ycipk-4k8gn5