Trwa ładowanie...

Parlament uchwalił reformę emerytalną

Parlament Rumunii uchwalił w nocy ze środy na czwartek reformę systemu emerytalnego, która przewiduje stopniowe zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn i podniesienie go do 65 lat.

Parlament uchwalił reformę emerytalnąŹródło: Jupiterimages
d6yd9sp
d6yd9sp

Tekst ustawy poparło 170 deputowanych, przeciwko było dwóch. Przedstawiciele opozycji opuścili salę obrad, protestując przeciwko odrzuceniu wielu zaproponowanych przez nich poprawek.

Zgodnie z nowym prawem, które uchwalono w ramach reform popartych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unię Europejską, wiek emerytalny zostanie podniesiony w Rumunii do 65 lat od 2015 roku dla mężczyzn, a od 2030 roku dla kobiet.

- W praktyce wiek odejścia na emeryturę wynosi obecnie 56 i pół roku dla mężczyzn, chociaż powinien wynosić 63 lata oraz 55 i pięć miesięcy dla kobiet w porównaniu z 59 latami przewidzianymi przez prawo - powiedział premier Emil Boc. - Nie możemy utrzymać systemu wcześniejszego przechodzenia na emeryturę - dodał.

Rumuński system emerytalny odnotowuje od 2008 roku rosnący deficyt, który do końca roku 2010 wyniesie równowartość 3 mld euro, co zmusza państwo do zaciągania pożyczek, by wypłacać emerytury.

d6yd9sp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6yd9sp