Trwa ładowanie...
d24fjdx
07-12-2015 16:40

PARP przyznała nagrody dla najlepszych polskich projektów przyszłości

System zwiększający bezpieczeństwo dzieci w pojazdach, technologia wykorzystująca analizę śledzenia ruchu gałki ocznej do rehabilitacji mózgu, urządzenie wspierające gaszenie pożarów - to tylko niektóre projekty nagrodzone w XVIII Konkursie Polski Produkt Przyszłości.

d24fjdx
d24fjdx

Nagrody zostały przyznane w poniedziałek w Warszawie przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), która jest organizatorem konkursu. Jak mówiła prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak, jego celem jest promocja i upowszechnianie osiągnięć twórców innowacyjnych produktów, mających szansę zaistnieć na rynku polskim.

"Widzimy w Polsce bardzo dużo aktywności w obszarze innowacyjności, wspierania innowacyjnych firm, startupów czy jednostek naukowych, ale także otoczenia biznesu. Widzimy, że są to działania punktowe, pojedyncze. Chcemy (...) te działania spajać, żeby były one bardziej synergicznie" - powiedział Lublińska-Kasprzak.

Dodała, że do wszystkich 18 konkursów zgłoszono ponad 800 projektów, z których 150 zostało nagrodzonych.

W liście skierowanym do nagrodzonych prezydent Andrzej Duda podkreślił, że pomysłowość i przedsiębiorczość stanowią o przyszłości Polski. "Gratuluję jednostkom naukowym, konsorcjom czy przedsiębiorcom nagrodzonym i wyróżnionym w tegorocznym konkursie. (...) Ułatwienia dla aktywności badawczo-rozwojowej, dla przedsiębiorców traktuję jako priorytetowe wyzwanie dla państwa. Konieczne wydają się zmiany regulacji prawnych otwierające drogę do pełniejszego wykorzystania potencjału ludzi i wyników. Chciałbym, aby powołana przeze mnie Narodowa Rada Rozwoju promowała kulturę przedsiębiorczości i była merytorycznym zapleczem potrzebnej zmiany" - napisał prezydent.

d24fjdx

Nagrody w konkursie przyznane zostały w trzech kategoriach - produkt przyszłości jednostki naukowej, produkt przyszłości przedsiębiorcy oraz produkt przyszłości konsorcjum: jednostka naukowa-przedsiębiorca.

W kategorii jednostka naukowa nagrodę otrzymał Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych z Poznania za projekt pt. "Wielomodułowa maszyna nowej generacji do ochrony obszarów wodno-błotnych". Jest to urządzenie przeznaczone do ochrony obszarów wodno-błotnych przed m.in. degradacją środowiska przyrodniczego i zahamowania spadku bioróżnorodności na terenach wodno-błotnych, głównie na terenach parków narodowych i krajobrazowych oraz chronionych obszarach Natura 2000.

W kategorii jednostka naukowa - przedsiębiorca nagrodę otrzymała firma AssisTech z Gdańska za projekt sytemu C-Eye wykorzystującego technologię śledzenia wzroku w zastosowaniach medycznych. Może ona też wspierać ocenę stanu neurologicznego i neurorehabilitację. Projekt otrzymał także nagrodę specjalną od kapituły konkursu.

W kategorii jednostka naukowa - przedsiębiorca nagrodę otrzymał Instytut Techniki Górniczej KOMAG z Gliwic i KOPEX Machinery z Zabrza za projekt pt. "Kombajn ścianowy typu KSW-800NE". Kombajn umożliwia eksploatację węgla z niskich pokładów, zużywa mniej energii elektrycznej niż podobne urządzenia, przyczyniając się do poprawy warunków środowiskowych. Obsługa urządzenia - jak zapewniają twórcy - pracuje w bardziej bezpiecznych i komfortowych warunkach.

d24fjdx

Jednocześnie kapituła Konkursu zdecydowała o przyznaniu szeregu wyróżnień i dwóch nagród specjalnych.

Wyróżnienia otrzymały m.in. pojazd z napędem ręcznym łączący funkcje pojazdu sportowego i rekreacyjnego. Może służyć jako minisiłownia i narzędzie ruchowe wspierające rehabilitację, zgłoszony przez firmę TORQWAY z Torunia, pojazd ratowniczo-gaśniczy z ramieniem wyposażonym w działko wodne, mający dwie kamery, który oprócz gaszenia pożarów umożliwia też penetrację obiektów zamkniętych. Sterowanie ramieniem z kabiny pojazdu zwiększa bezpieczeństwo strażaka. Projekt przedstawiła firma Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych z Bielska Białej.

Kapituła wyróżniła także projekt systemu zwiększającego bezpieczeństwo dzieci przewożonych w pojazdach, zgłoszony przez IDAP TECHNOLOGY z Warszawy. System bezpieczeństwa składa się z urządzenia automatycznie napinającego zintegrowane pasy bezpieczeństwa przytrzymujące dziecko w foteliku bezpieczeństwa oraz urządzenia zmniejszającego przemieszczenie głowy dziecka, spowodowane uderzeniem w bok pojazdu samochodowego.

d24fjdx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24fjdx