Pasażer cudzego samochodu zniszczył ci auto? Kierowca może odpowiadać za te szkody

Sytuacja znana każdemu zmotoryzowanemu. Ktoś na parkingu wgniótł albo zarysował nam drzwi. Jeżeli zrobił to właściciel albo kierowca stojącego obok auta, to sprawa jest prosta. Ale co robić, gdy szkoda jest winą niefrasobliwego pasażera? Ubezpieczyciele z reguły odmawiają wypłaty odszkodowania. Ale nie zawsze mają rację.

Pasażer cudzego samochodu zniszczył ci auto? Kierowca może odpowiadać za te szkody
Źródło zdjęć: © East News | Dawid Tatarkiewicz
Agata Kalińska

Sprawę wziął na warsztat Rzecznik Finansowy. Okazuje się, że trafia do niego sporo pytań w tej sprawie. Na ogół chodzi o zarysowanie lub wgniecenie drzwi stojącego obok na parkingu samochodu. Ale zdarzają się i poważniejsze szkody, jeśli pasażer wysiadał na ulicę i drzwi uszkodziło przejeżdżające auto.

W praktyce niezależnie od okoliczności zdarzenia, towarzystwa ubezpieczeniowe w takich przypadkach automatycznie odmawiają wpłaty świadczenia z OC kierowcy. Ale nie zawsze mają rację, o czym warto pamiętać ubiegając się o zwrot kosztów naprawy.

Dziecko zamknięte w nagrzanym samochodzie. Zobacz, co robić

- Odmowa będzie uzasadniona tylko wówczas, gdy szkoda wynika z wyłącznej winy pasażera – mówi Tomasz Młynarski, radca prawny w Biurze Rzecznika Finansowego. Innymi słowy, jakakolwiek nieprawidłowe zachowanie kierowcy na drodze - czyli na przykład naruszenie przepisów ruchu drogowego - powinna prowadzić do uznania jego winy, a więc przyjęcia odpowiedzialności z OC komunikacyjnego. O ile tylko istnieje związek między jego zachowaniem a szkodą.

Co to oznacza w praktyce? - Chodzi tu głównie o przypadki, kiedy kierujący zatrzymuje samochód w niedozwolonym miejscu na ulicy i pasażer wysiada. W takich wypadkach – zgodnie z orzecznictwem sądów – kierujący przyczynia się do powstania szkody, nie można więc mówić o wyłącznej winie pasażera. Niewątpliwie pasażer powinien zachować większą ostrożność przy wysiadaniu, nie ulega jednak wątpliwości, że gdyby nie fakt zatrzymania samochodu przez kierowcę w tym a nie innym miejscu, zapewne do wypadku by nie doszło – tłumaczy Tomasz Młynarski.

Kiedy jeszcze możemy ubiegać sie o pieniądze z OC właściciela auta? - Jeśli pasażer był właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu, to szkody powinny być pokryte z OC komunikacyjnego. Podobnie będzie jeśli pasażerem jest dziecko młodsze niż 13 lat posiadacza pojazdu lub kierowcy albo inna osoba, za którą ponoszą odpowiedzialność – przypomina Tomasz Młynarski.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (56)