Trwa ładowanie...
d4dpfiw

Pawlak: polska gospodarka osiąga sukcesy

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak dystansuje się od wyników międzynarodowego rankingu wolności gospodarczej. Zgodnie z raportem Banku Światowego "Doing Business 2010", przedstawionym wczoraj podczas Forum Gospodarczego w Krynicy, Polska zajmuje odległe 72. miejsce, jeśli chodzi o warunki prowadzenia działalności gospodarczej.

Share
d4dpfiw

Zdaniem gościa Polskiego Radia należy zwrócić uwagę na fakt, że mimo złych ocen polska gospodarka jako jedna z niewielu osiąga sukcesy. Waldemar Pawlak przypomniał, że dzięki polskim przedsiębiorcom naszemu krajowi - jako jedynemu spośród krajów Unii Europejskiej - udało się uzyskać wzrost gospodarczy.

Wicepremier zapewnił, że rząd stara się ułatwiać działalność przedsiębiorców i zmniejszać obciążenia biurokratyczne. Jako przykład takich działań podał możliwość wypełniania PIT-u przez pracodawcę w sytuacji, gdy pracownik ma jedno źródło dochodów do opodatkowania.

Waldemar Pawlak ocenił, że Polska musi przygotowywać się "na wszelki wypadek" na sytuację, w której nie dojdzie do porozumienia z Rosją w sprawie dodatkowej umowy gazowej. W związku z tym przedsiębiorstwa odpowiedzialne za zbilansowanie zapotrzebowania kraju na gaz otrzymały już odpowiednie zalecenia. Rosja uzależnia zwiększenie dostaw gazu od uzyskania przez nią większego wpływu na gazociąg tranzytowy biegnący przez Polskę.

PGNiG chce uzyskać od Gazpromu umowę na dodatkowe dostawy gazu od przyszłego roku, które w planach miały być dopisane do kontraktu jamalskiego. Waldemar Pawlak zapowiadał kilka tygodni temu, że umowa może zostać podpisana podczas wizyty premiera Rosji 1 września. Do jej podpisania jednak nie doszło.

d4dpfiw

Podziel się opinią

Share
d4dpfiw
d4dpfiw