Pekao chce utrzymywać wysoki poziom kapitałów, nie wyklucza dywidendy (opis2)

03.03. Warszawa (PAP) - Pekao, którego współczynnik wypłacalności wynosi 16,2 proc., chce utrzymywać wysoki poziom kapitałów, jednak nie wyklucza wypłaty dywidendy - poinformował...

03.03.2010 | aktual.: 03.03.2010 12:38

03.03. Warszawa (PAP) - Pekao, którego współczynnik wypłacalności wynosi 16,2 proc., chce utrzymywać wysoki poziom kapitałów, jednak nie wyklucza wypłaty dywidendy - poinformował Luigi Lovaglio, wiceprezes banku.

"Naszym zamiarem jest utrzymanie wysokiego poziomu kapitału, m.in. dlatego, że nie jest powiedziane, iż najgorsze jest za nami, więc lepiej zachować ostrożność. To nasze podejście również przy składaniu propozycji dotyczącej podziału zysku" - powiedział w środę Lovaglio.

"Chcemy być gotowi do skorzystania z jakiejkolwiek okazji do wzrostu, rozwoju. I chcemy być gotowi do pokonania ewentualnych trudności, nie chcemy być od nikogo uzależnieni. A jednocześnie jesteśmy spółką nastawioną na tworzenie zysku. Akcjonariusze spodziewają się jakiejś dywidendy, więc chodzi o to by znaleźć jakieś proporcje. Zastanawiamy się jaki poziom pozwoli na pogodzenie tych oczekiwań, będziemy odpowiedzialni i ostrożni" - dodał.

W 2009 roku zysk netto grupy Pekao wyniósł 2,41 mld zł, czyli był o 31,6 proc. niższy niż w 2008 roku.

Pekao podał, że spodziewa się, że kredyty detaliczne w 2010 roku wzrosną na rynku o 7,8 proc., podczas gdy w 2009 roku wzrost wyniósł 12 proc. Depozyty detaliczne w 2010 roku wzrosnąć mają o 6 proc., czyli wolniej niż w 2009 roku, kiedy wzrosły 14,6 proc.

Z kolei kredyty korporacyjne w 2010 roku wzrosnąć mają na rynku o 0,4 proc., podczas gdy w 2009 roku spadły o 3,3 proc., a depozyty korporacyjne wzrosnąć mają r/r o 8,1 proc., podczas gdy w 2009 roku wzrosły o 10,3 proc.

Zdaniem Lovaglio bank w 2010 rokiu może rosnąć szybciej niż rynek.

"Mamy narzędzia, by rosnąć szybciej niż rynek we wszystkich segmentach" - powiedział Lovaglio.

Alicja Kornasiewicz, prezes banku, potwierdziła wcześniejsze informacje o zainteresowaniu Komisji Nadzoru Finansowego planowanymi zmianami w strukturze banku, dotyczącymi tzw. dywizjonalizacji.

"KNF zwróciła się o wyjaśnienie pewnych rzeczy i je złożyliśmy" - powiedziała Kornasiewicz.

"Dla nas dywizjonalizacja oznacza lepszą efektywność, lepsze powiązanie strukturalne z grupą, dzięki czemu lepiej wykorzystamy know-how" - powiedziała Kornasiewicz. (PAP)

seb/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)