Trwa ładowanie...
d3iv7dx

Pełniejsza ocena perspektyw inflacji po czerwcowej projekcji - minutes (opis)

18.6.Warszawa (PAP) - RPP w maju pozostawiła stopy procentowe bez zmian - wzięła pod uwagę bieżącą inflację, niepewność perspektyw ożywienia gospodarczego na świecie i w Polsce...

d3iv7dx
d3iv7dx

18.6.Warszawa (PAP) - RPP w maju pozostawiła stopy procentowe bez zmian - wzięła pod uwagę bieżącą inflację, niepewność perspektyw ożywienia gospodarczego na świecie i w Polsce oraz niepewność finansów publicznych i ich wpływ na inflację - wynika z opublikowanych w czwartek minutes. RPP uznała, że pełniejsza ocena perspektyw inflacji będzie możliwa po poznaniu czerwcowej projekcji NBP.

"Członkowie Rady byli zgodni, że kształtowanie się bieżącej inflacji, niepewność dotycząca perspektyw ożywienia gospodarczego na świecie i w Polsce oraz niepewność dotycząca sytuacji finansów publicznych i jej wpływu na inflację uzasadniały pozostawienie stóp procentowych NBP na bieżącym posiedzeniu na niezmienionym poziomie" - napisano w minutes.

"Część członków Rady wskazywała również, że za utrzymaniem stóp NBP na niezmienionym poziomie przemawia bardzo niski poziom realnych stóp procentowych" - dodano.

Jak wynika z minutes, większość członków Rady uznała, że pełniejsza ocena średniookresowych perspektyw inflacji będzie możliwa po zapoznaniu się z wynikami czerwcowej projekcji inflacji i PKB.

d3iv7dx

RPP uznała, że silne ograniczenie akcji kredytowej uzasadnia obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej o 50 pkt bazowych na bieżącym posiedzeniu. Złożono wniosek o obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej o 50 pkt bazowych. Wniosek został przyjęty.

Rada obniżyła stopę rezerwy obowiązkowej z 3,5 proc. do 3 proc., jednocześnie pozostawiając stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.

SYTUACJA NA KRAJOWYM RYNKU KREDYTOWYM W CENTRUM UWAGI

Z minutes wynika, że Rada poświęciła wiele uwagi sytuacji na krajowym rynku kredytowym.

d3iv7dx

"Podkreślano, że ograniczenie akcji kredytowej ma negatywny wpływ na aktywność gospodarczą w Polsce. Wskazywano także na ryzyko wystąpienia niekorzystnych sprzężeń zwrotnych między pogarszającą się sytuacją w sferze realnej a sytuacją sektora finansowego" - napisano.

Dyskutując na temat działań, które mogłyby sprzyjać zwiększeniu akcji kredytowej, rozważano obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej.

"Zdaniem Rady, obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej powinno oddziaływać w kierunku zwiększenia akcji kredytowej przez banki. Analizując skalę rozważanej obniżki stopy rezerwy obowiązkowej, wskazywano, że obniżanie tej stopy powinno następować stopniowo, a ewentualne dalsze dostosowanie powinno zależeć od oceny wpływu tej obniżki na rozwój akcji kredytowej i kształtowanie się stóp procentowych na rynku międzybankowym" - napisano.

d3iv7dx

Analizując kształtowanie się rynkowych stóp procentowych, wskazywano na wzrost stopy WIBOR 3M w ostatnim okresie, która dokonała się w warunkach utrzymania stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie.

Zwracano także uwagę, że stopa WIBOR 3M jest obecnie znacznie wyższa od oprocentowania operacji repo o tym samym terminie zapadalności.

"Zdaniem części członków Rady spadek przychodów banków z tytułu udzielonych kredytów w wyniku obniżek stóp na rynku międzybankowym i równoczesnego utrzymywania się wysokich kosztów pozyskiwania depozytów, skłania te podmioty do działań zmierzających w kierunku utrzymania stopy WIBOR 3M na podwyższonym poziomie przy jednoczesnym ograniczeniu transakcji między bankami" - napisano w minutes.

d3iv7dx

RPP O DYNAMICE PKB

Z minutes wynika, że część członków Rady oceniała, że dynamika PKB w całym 2009 r. będzie prawdopodobnie dodatnia, choć istnieje ryzyko niewielkiego spadku PKB w bieżącym roku.

"Ponadto inni członkowie Rady oceniali, że gdyby recesja u głównych partnerów handlowych Polski okazała się długotrwała, ożywienie w polskiej gospodarce może wystąpić później niż się oczekuje, a tempo wzrostu może przez dłuższy okres kształtować się na relatywnie niskim poziomie" - napisano.

d3iv7dx

RYZYKO DEPRECJACJI KURSU PLN WCIĄŻ STANOWI ZAGROŻENIE DLA CEN

Dyskutując na temat wpływu kursu walutowego na inflację, część członków Rady oceniała, że zmiany kursu złotego pozostają głównym czynnikiem ryzyka dla stabilności cen.

"Członkowie ci argumentowali również, że - przy braku przełożenia wzrostu bieżącej inflacji na wzrost oczekiwań inflacyjnych oraz zakładając stabilizację kursu walutowego w przyszłości - można oczekiwać, że wpływ deprecjacji kursu na inflację będzie stopniowo wygasał" - napisano.

d3iv7dx

"Inni członkowie Rady zwracali jednak uwagę, że wpływ wcześniejszych zmian kursu walutowego na inflację może być silniejszy niż wcześniej oceniano" - dodano.

Ponadto część członków Rady argumentowała, że ryzyko pogorszenia się perspektyw wzrostu w polskiej gospodarce w wyniku dłuższego od oczekiwań spowolnienia aktywności w strefie euro oraz spadek napływu inwestycji bezpośrednich mogą oddziaływać w kierunku deprecjacji kursu złotego w średnim okresie.

"Członkowie ci wskazywali także, że ryzyko deprecjacji kursu może wynikać z pogorszenia się sytuacji sektora finansów publicznych w Polsce" - napisano.

SYTUACJA FISKALNA PRZESZKODĄ W WEJŚCIU DO ERM2

Z minutes wynika, że RPP uznała, iż pogarszanie się sytuacji fiskalnej zwiększa niepewność dotyczącą terminu włączenia złotego do mechanizmu kursowego ERM2.(PAP)

jba/ dan/

d3iv7dx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3iv7dx