Pengab spadł o 0,2 pkt m/m do 22,7 pkt w październiku
Warszawa, 27.10.2015 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 0,2 pkt m/m do 22,7 pkt w październiku, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą TNS Polska. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 22,8 pkt.
27.10.2015 | aktual.: 27.10.2015 12:23
"Zmiana jest spowodowana spadkiem indeksu wyprzedzającego, który jest równoważony wzrostem bieżących ocen. W III kw. odnotowano wzrost popytu na kredyty, zarówno w grupie klientów indywidualnych jak i przedsiębiorców. W najbliższym kwartale przewidywane jest utrzymanie dotychczasowej dynamiki na podstawowych rynkach oraz pod koniec kwartału nieznaczne osłabienie na rynku kredytów. Wskaźnik wyprzedzający obniżył się o 1,7 pkt do 29,3 pkt. Pomimo tego środowisko bankowe przewiduje w perspektywie najbliższego półrocza utrzymanie trendów wzrostowych na podstawowych rynkach produktowych. Przewidywana jest także powolna poprawa gospodarki kraju, sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych" - poinformował Marcin Idzik z TNS Polska.
Wskaźnik ocen wzrósł o 1,1 pkt m/m do 16 pkt w październiku, zaś wskaźnik prognoz spadł o 1,7 pkt do 29,3 pkt.
Prognozy bankowców dotyczące sześciomiesięcznej sytuacji ekonomicznej kraju utrzymują poziom zbliżony do poprzedniego pomiaru. Więcej optymizmu październik przyniósł w przypadku sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych - wskaźnik prognoz wzrósł o 7 pkt proc.
Z kolei główne zmiany w zakresie prognozy sześciomiesięcznej rynku bankowego obserwowane w październiku to: wzrost salda lokat długoterminowych osób indywidualnych (+5 pkt proc.), wzrost salda kredytów obrotowych przedsiębiorców (+5 pkt proc.) i salda lokat długoterminowych przedsiębiorców (również o 5 pkt proc.).
Po wrześniowym spadku, wskaźnik ocen sytuacji na rynku kredytów gospodarstw domowych wzrósł, nieznacznie przekraczając wynik z sierpnia. Wskaźnik prognoz natomiast obniżył się.
"Na poziomie szczegółowym obserwujemy wzrost wszystkich wskaźników, a przede wszystkim wzrost salda kredytów konsumpcyjnych i kredytów mieszkaniowych w stosunku do poprzedniego miesiąca" - czytamy w raporcie.
Podobnie, jak w przypadku wskaźnika rynku kredytów dla gospodarstw domowych, również wskaźnik rynku kredytowego podmiotów gospodarczych podnosi się po wrześniowym spadku. Październik przyniósł natomiast spadek prognoz.
"Na poziomie szczegółowym na uwagę zasługuje wzrost salda kredytów inwestycyjnych o 11 pkt proc. Pozostałe wskaźniki, także zanotowały nieznaczny, wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca" - czytamy dalej.
W październiku wskaźnik oceny sytuacji na rynku depozytów gospodarstw domowych kontynuuje wzrost, natomiast wskaźnik prognoz, po znacznym wzroście na przełomie sierpnia i września, w październiku zaczął nieznacznie spadać. Na poziomie szczegółowym widać wzrost, zarówno salda depozytów bieżących, jak i terminowych.
W przypadku depozytów przedsiębiorstw zarówno wskaźnik ocen, jak i prognoz sytuacji utrzymują poziom zbliżony do wrześniowego pomiaru. Saldo depozytów bieżących przedsiębiorstw utrzymuje się na niezmienionym poziomie w stosunku do września, natomiast w przypadku depozytów terminowych notowany jest spadek salda o 6 pkt proc.
Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 9 a 24 października. W badaniu wzięło udział 180 placówek bankowych, reprezentujących różne typy banków.
(ISBnews)