Trwa ładowanie...
d3pt4oh
29-01-2015 11:47

Pengab spadł o 0,5 pkt m/m do 22,3 pkt w styczniu

Warszawa, 29.01.2015 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 0,5 pkt m/m do 22,3 pkt w styczniu, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą TNS Polska. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 27,5 pkt.

d3pt4oh
d3pt4oh

"Na rozpoczynający się 2015 rok przedstawiciele środowiska bankowego patrzą z optymizmem. Oczekuje się jednak, że będzie to kolejny rok pełen wyzwań, a osiągnięcie postawionych celów będzie bardziej wymagające niż w 2014 r.. Oczekuje się także, że bieżący rok nie będzie tak dobry dla branży bankowej, jak miniony 2014. Wzrosło przekonanie, że głównym źródłem zysków banków będzie redukcja kosztów, a mniejszym stopniu wzrost przychodów. Ogólny bilans przewidywań aktywności na poszczególnych obszarach działalności banków w 2015 rok wypada jednak pozytywnie. Także prognozy sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju oraz sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw kształtują się na wysokim poziomie zbliżonym do notowanego w IV kw. 2014 r. " - poinformował Marcin Idzik z TNS Polska.
Wskaźnik ocen spadł o 5,1 pkt w skali miesiąca do 20,0 pkt w styczniu, zaś wskaźnik prognoz zwiększył się o 4,1 pkt do 24,5 pkt.

TNS Polska podał, że na roku rozpoczynające się pierwsze półrocze 2015 r. przedstawiciele środowiska bankowego patrzą z optymizmem. Co ważne, optymizm ten w odniesieniu do większości badanych obszarów wzmógł się w porównaniu z grudniem 2014 r. Jedyny wyjątek stanowi tu rynek kredytów inwestycyjnych dla przedsiębiorców, dla którego saldo prognozy sześciomiesięcznej jest o 3 pkt proc. niższe niż przed miesiącem.

Prognozy sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju oraz sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw kształtują się na poziomie zbliżonym do grudniowego. Nieznaczną poprawę (+4 pkt proc.) odnotowano jedynie jeśli chodzi o prognozy dotyczące sytuacji gospodarstw domowych.

Na rynku kredytów gospodarstw domowych styczeń przynosi pogorszenie ocen stanu obecnego, przy jednoczesnej poprawie prognoz sytuacji w perspektywie trzymiesięcznej. Ten kierunek zmian wartości wskaźników jest jednakowy dla rynku kredytów konsumpcyjnych, mieszkaniowych i samochodowych - w każdym z wymienionych obszarów obserwujemy spadek wartości wskaźnika oceny, przy jednoczesnym wzroście wartości wskaźnika prognozy.

d3pt4oh

"Z podobnymi zmianami mamy do czynienia na rynku kredytów podmiotów gospodarczych - w porównaniu z grudniem ub. roku wartość wskaźnika oceny spadła o 4 pkt proc., natomiast saldo prognozy wzrosło o 5 pkt proc. O ile poprawa prognoz sytuacji dotyczy zarówno kredytów inwestycyjnych, jak i obrotowych, o tyle o pogorszeniu oceny stanu obecnego możemy mówić jedynie w odniesieniu do tych drugich - wartość wskaźnika ocen dla rynku kredytów inwestycyjnych pozostaje na poziomie sprzed miesiąca" - czytamy w raporcie.

Również na rynku depozytów gospodarstw domowych spadkowi wartości wskaźnika ocen towarzyszy wzrost wartości wskaźnika prognozy. Nie odnotowano w tym względzie istotnych różnic pomiędzy rynkiem depozytów bieżących i terminowych, podano także.

Obszarem, w którym w porównaniu z grudniem 2014 roku pogorszyła się zarówno ocena obecnej sytuacji, jak i prognozy dotyczącej najbliższych trzech miesięcy, jest rynek depozytów podmiotów gospodarczych. Z najwyraźniejszymi zmianami mamy do czynienia w zakresie prognoz sytuacji na rynku depozytów bieżących (-7 pkt proc.) oraz w zakresie oceny bieżącej sytuacji na rynku depozytów terminowych (-6 pkt proc.).

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 12 a 22 stycznia. W badaniu wzięło udział 198 placówek bankowych, reprezentujących różne typy banków.

(ISBnews)

d3pt4oh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pt4oh