Pengab spadł o 2,1 pkt m/m do 15,1 pkt w grudniu

Warszawa, 21.12.2016 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 2,1 pkt m/m do 15,1 pkt w grudniu, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą TNS Polska. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 17,1 pkt.

21.12.2016 | aktual.: 21.12.2016 11:23

"W grudniu indeks Pengab m/m po raz kolejny obniżył wartość o 2,1 pkt do poziomu 15,1 pkt. Zmiana ta jest spowodowana spadkiem indeksu wyprzedzającego aktywność klientów na rynku bankowym, który m/m obniżył wartość o 7,9 pkt. W warstwie ocen zaobserwowano sezonowy wzrost m/m o 3,6 pkt. W ujęciu r/r obserwowany jest powszechny spadek dynamiki wszystkich badanych indeksów charakteryzujących aktywność klientów na podstawowych rynkach produktowych. Prognozy sześciomiesięczne dla aktywności klientów indywidualnych na rynku bankowym są mniej optymistycznie niż przed miesiącem, poprawie uległy przewidywania dla aktywności przedsiębiorców w zakresie usług bankowych. Pogorszeniu uległa prognoza sytuacji ekonomicznej kraju oraz sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw " - powiedział Marcin Idzik z TNS Polska.

Wskaźnik ocen wzrósł o 3,6 pkt m/m do 16,2 pkt w grudniu, zaś wskaźnik prognoz spadł o 7,9 pkt do 13,9 pkt.

W stosunku do pomiaru sprzed miesiąca ogólny wskaźnik oceny dla rynku kredytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 7 pkt. Zamiana dotyczy kredytów mieszkaniowych w przypadku których saldo oceny wzrosło m/m o 8 pkt. Saldo ocen dla kredytów konsumpcyjnych m/m wzrosło o 1 pkt. Saldo prognoz dla kredytów konsumpcyjnych obniżyło się m/m o 13 pkt., dla kredytów mieszkaniowych wzrosło o 4 pkt, podano w materiale.

"Ogólny wskaźnik ocen dla rynku depozytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 2 pkt. W przypadku salda ocen depozytów bieżących gospodarstw domowych obserwujemy m/m wzrost o 7 pkt proc. W przypadku depozytów terminowych indeks ocen wzrósł o 6 pkt" - czytamy dalej.

Wskaźnik ocen sytuacji na rynku kredytów podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 2 pkt. W przypadku kredytów inwestycyjnych saldo ocen m/m wzrosło o 11 pkt., a w przypadku kredytów obrotowych o 1 pkt. W obu przypadkach indeksy prognoz m/m pozostały na podobnym poziomie.

"Wskaźnik ocen sytuacji na rynku depozytów podmiotów gospodarczych wynosi obecnie 7 pkt, m/m odnotował wzrost o 4 pkt. Odmienne zmiany odnotowano w wartości indeksu wyprzedzającego, który m/m spadł o 6 pkt. Na poziomie szczegółowym obserwujemy wzrost o 8 pkt wartości indeksu ocen dla depozytów terminowych oraz spadek o 6 pkt indeksu ocen dla depozytów bieżących" - napisano także.

TNS podał też, że grudzień okazał się miesiącem korekt indeksów prognoz sześciomiesięcznych dla klientów indywidualnych, prognoza dla kredytów mieszkaniowych m/m obniżyła się o 3 pkt, prognoza dla kredytów konsumpcyjnych m/m jest niższa o 12 pkt, a prognoza lokat terminowych spadła m/m o 6 pkt. W przypadku prognoz dla przedsiębiorców m/m nastąpiła poprawa o 7 pkt w przypadku prognoz kredytów inwestycyjnych oraz o 4 pkt w przypadku prognoz kredytów obrotowych.

"W grudniu o 10 pkt m/m obniżyła się prognoza sześciomiesięczna sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, w przypadku której wartość indeksu wynosi minus 12 pkt. Obniżeniu o 7 pkt uległa prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju osiągając wartość minus 25 pkt. Przewidywania przyszłej sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych m/m są wyższe o 2 pkt" - podano także w materiale.

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 5 a 15 grudnia. W badaniu wzięło udział 169 placówek bankowych, reprezentujących różne typy banków.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)