Pengab spadł o 2 pkt m/m do 17,2 pkt w listopadzie

Warszawa, 29.11.2016 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 2 pkt m/m do 17,2 pkt w listopadzie, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą TNS Polska. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 21,9 pkt.

29.11.2016 11:05

"W listopadzie indeks Pengab m/m po raz kolejny obniżył wartość o 2 pkt do poziomu 17,2 pkt. Zmiana ta jest spowodowana spadkiem indeksu ocen aktywności klientów na rynku bankowym, który m/m obniżył wartość o 1,7 pkt, a także spadkiem indeksu wyprzedzającego, który obniżył się m/m o 2,3 pkt. Listopad to trzeci kolejny miesiąc systematycznych spadków na wszystkich monitorowanych rynkach (wyjątek stanowią depozyty przedsiębiorstw). Największa korekta m/m dotyczy rynku kredytów dla przedsiębiorstw oraz kredytów mieszkaniowych. Przewidywania w tym zakresie są także dość ostrożne. Prognozy sześciomiesięczne dla aktywności klientów na rynku bankowym są mniej optymistycznie niż przed miesiącem" - powiedział Marcin Idzik z TNS Polska.

Wskaźnik ocen spadł o 1,7 pkt m/m do 112,6 pkt w listopadzie, zaś wskaźnik prognoz spadł o 2,3 pkt do 21,8 pkt.

W stosunku do pomiaru sprzed miesiąca ogólny wskaźnik oceny dla rynku kredytów gospodarstw domowych obniżył się o 13 pkt. Korekta dotyczy zarówno kredytów konsumpcyjnych, jak i mieszkaniowych. Saldo ocen dla kredytów konsumpcyjnych obniżyło się o 6 pkt, saldo ocen dla kredytów mieszkaniowych m/m jest niższe o 16 pkt, podano w materiale.

"Ogólny wskaźnik ocen dla rynku depozytów gospodarstw domowych m/m obniżył się o 1 pkt proc. W przypadku salda ocen depozytów bieżących gospodarstw domowych obserwujemy m/m wzrost o 1 pkt proc. W przypadku depozytów terminowych indeks ocen utrzymał się na poziomie sprzed miesiąca" - czytamy dalej.

Wskaźnik ocen sytuacji na rynku kredytów podmiotów gospodarczych m/m obniżył się o 7 pkt proc. do poziomu minus 1 pkt. W przypadku kredytów inwestycyjnych oraz kredytów obrotowych saldo ocen m/m obniżyło się o 16 pkt w przypadku kredytów obrotowych oraz o 13 pkt w przypadku kredytów inwestycyjnych.

"Wskaźnik ocen sytuacji na rynku depozytów podmiotów gospodarczych wynosi obecnie 3 pkt, m/m odnotował spadek o 1 pkt. Odmienne zmiany odnotowano w wartości indeksu wyprzedzającego, który m/m wzrósł o 3 pkt. Na poziomie szczegółowym obserwujemy wzrost o 7 pkt. wartości indeksu ocen dla depozytów bieżących oraz spadek o 3 pkt proc. indeksu ocen dla depozytów terminowych" - napisano także.

TNS podał też, że listopad okazał się miesiącem niewielkiej poprawy wartości indeksu prognozy sześciomiesięcznych dla rynku kredytów mieszkaniowych - wzrost wyniósł 6 pkt proc. m/m. W pozostałych przypadkach odnotowano spadek lub utrzymanie poziomu sprzed miesiąca.

"W listopadzie o 9 pkt m/m obniżyła się prognoza sześciomiesięczna sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, w przypadku której wartość indeksu wynosi minus 2 pkt. Obniżeniu o 10 pkt uległa prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych, podobnie o 10 pkt spadła wartość indeksu prognozy sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju" - wskazano też w materiale.

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 3 a 24 listopada. W badaniu wzięło udział 169 placówek bankowych, reprezentujących różne typy banków.

(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)