Pengab spadł o 3,0 pkt m/m do 27,2 pkt w maju
Warszawa, 22.05.2014 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 3,0 pkt m/m do 27,2 pkt w maju, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę...
22.05.2014 11:01
Warszawa, 22.05.2014 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 3,0 pkt m/m do 27,2 pkt w maju, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą TNS Polska. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 11,3 pkt.
"Zmiana ta ma sezonowy charakter nie przekreślając długoterminowego trendu wzrostowego. W środowisku bankowym korzystna ocena zmian sytuacji na rynku bankowym. Pomimo, iż wskaźnik wyprzedzający obniżył się o 3,3 pkt do 33,8 pkt, środowisko bankowe przewiduje utrzymanie w najbliższych miesiącach dotychczasowej dynamiki wzrostu wartości podstawowych kategorii na rynku depozytowym oraz kredytowym. Nie przewiduje się spadku aktywności klientów banków na rynku finansowym. W półrocznym horyzoncie przewiduje się dalszą poprawę sytuacji na wszystkich monitorowanych rynkach. Niezmiennie od początku roku środowisko bankowe przewiduje w perspektywie najbliższego półrocza poprawę sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarki kraju oraz gospodarstw domowych" - powiedział Marcin Idzik z TNS Polska.
Wskaźnik ocen spadł o 2,8 pkt w skali miesiąca do 20,5 pkt w maju, zaś wskaźnik prognoz zmniejszył się o 3,3 pkt do 33,8 pkt.
W maju zanotowano dalszą poprawę prognozy sześciomiesięcznej dotyczącej sytuacji ekonomicznej. O 7 pkt proc. wzrósł odsetek spodziewających się poprawy sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw. Podobna dynamika wzrostu miała miejsce w odniesieniu do sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych (wzrost o 6 pkt proc.). Również w odniesieniu do sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju przedstawiciele sektora bankowego w Polsce patrzą z większym optymizmem niż w ubiegłym miesiącu (wzrost o 5 pkt proc.).
Zgodnie z sześciomiesięczną prognozą rynku bankowego, w maju nieznacznie zmalał optymizm bankowców w odniesieniu do prognoz większości obszarów. Największe spadki zanotowano w przewidywaniach dla kredytów mieszkaniowych (-11 pkt proc.) oraz lokat długoterminowych przedsiębiorców (-8 pp) i klientów indywidualnych (-5 pkt proc.).
W maju na rynku kredytowym gospodarstw domowych odnotowano dalszy wzrost wskaźnika oceny (2 pkt). Poprawa ocen dotyczyła zarówno kredytów konsumpcyjnych, jak i mieszkaniowych. Na rynku kredytów dla gospodarstw domowych oczekiwana jest dalsza poprawa sytuacji, jednak dynamika wskaźnika prognoz osłabła i utrzymuje się od lutego na zbliżonym poziomie (68 pkt).
Na rynku kredytów dala podmiotów gospodarczych, po kwietniowym wzroście wskaźnika ocen, w maju nastąpiła korekta i powrót do poziomów z marca. Spadki ocen dotknęły zarówno kredytów inwestycyjnych, jak i obrotowych. Oczekiwania dotyczące tego rynku uległy pogorszeniu, wartość wskaźnika prognoz spadła o 2 pkt proc. do poziomu ze stycznia tego roku.
W porównaniu z poprzednim miesiącem, ogólne wskaźniki rynku depozytowego gospodarstw domowych uległy pogorszeniu. Maj przyniósł największe spadki w obszarze oceny depozytów bieżących (-11 pkt proc.). Przewidywania uległy pogorszeniu zarówno w odniesieniu do depozytów bieżących, jak i terminowych.
Na rynku depozytów podmiotów gospodarczych obecny miesiąc przyniósł poprawę wskaźnika ocen i pogorszenie wskaźnika prognoz. Wskaźniki ocen wzrosły o 2 pkt proc. Zarówno w obszarze depozytów bieżących, jak i terminowych. Przewidywania dotyczące depozytów terminowych uległy pogorszeniu (-3 pkt proc.).
Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 6 a 16 maja. W badaniu wzięło udział 200 placówek bankowych, reprezentujących różne typy banków.
(ISBnews)