Trwa ładowanie...
digivmo
27-10-2016 10:59

Pengab spadł o 4,7 pkt m/m do 19,2 pkt w październiku

Warszawa, 27.10.2016 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 4,7 pkt m/m do 19,2 pkt w październiku, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą TNS Polska. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 22,7 pkt.

digivmo
digivmo

"Październikowy odczyt nie dostarcza nam pozytywnych informacji. Indeks obniżył się o 4,7%. Jest to sytuacja szczególna, bo październik zawsze był miesiącem, w którym obserwowaliśmy wzrosty indeksów. Zmiana jest spowodowana spadkiem indeksu ocen, który m/m obniżył wartość o 5,5 pkt, a także spadkiem indeksu wyprzedzającego, który obniżył się m/m o 3,9 pkt. W największym stopniu za ten spadek jest odpowiedzialny obszar kredytów domowych i za tym spadkiem kryje się szczególny powód - wzrósł odsetek placówek, które poinformowały nas, że nastąpiło zmniejszenie udzielonych liczny kredytów konsumpcyjnych. Prognozy sześciomiesięczne dla aktywności klientów na rynku bankowym wprawdzie są optymistyczne, jednak w ich przypadku można także oczekiwać niewielkich korekt, z uwagi, iż październik okazał się miesiącem poniżej oczekiwań" - powiedział Marcin Idzik z TNS Polska.

Wskaźnik ocen spadł o 5,5 pkt m/m do 14,3 pkt w październiku, zaś wskaźnik prognoz spadł o 3,9 pkt do 24,1 pkt.

W październiku 3 pkt proc. wzrosła prognoza sześciomiesięcznej sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, w przypadku której wartość indeksu wynosi 7 pkt. Obniżeniu o 6 pkt proc. uległa prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych, podobnie o 3 pkt proc. spadła wartość indeksu prognozy sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju.

Bieżący miesiąc okazał się miesiącem niewielkiej poprawy wartości indeksów prognoz sześciomiesięcznych. Po spadku notowanym we wrześniu m/m wzrosły wartości wszystkich monitorowanych indeksów. Z wyjątkiem prognoz lokat terminowych osób indywidualnych, które wzrosły m/m o 7 pkt proc., w pozostałych przypadkach poprawa m/m wynosi od 2 do 3 pkt proc.

digivmo

W stosunku do pomiaru sprzed miesiąca ogólny wskaźnik oceny dla rynku kredytów gospodarstw domowych obniżył się o 8 pkt proc. Korekta dotyczy zarówno kredytów konsumpcyjnych, jak i mieszkaniowych. Saldo ocen dla kredytów konsumpcyjnych obniżyło się o 11 pkt proc., saldo ocen dla kredytów mieszkaniowych m/m jest niższe o 5 pkt proc.

"Wskaźnik ocen sytuacji na rynku kredytów podmiotów gospodarczych od czterech miesięcy utrzymuje się na zbliżonym poziomie, obecnie wynosząc 6 pkt. W przypadku kredytów inwestycyjnych oraz kredytów obrotowych saldo ocen m/m nie uległo zmiennie, wynosząc dla kredytów obrotowych 14 pkt, a dla kredytów inwestycyjnych 6 pkt. Obniżyła się prognoza dla kredytów obrotowych do 31 pkt z 38 pkt w minionym miesiącu" - czytamy w raporcie.

Ogólny wskaźnik ocen dla rynku depozytów gospodarstw domowych m/m obniżył się o 3 pkt proc. W przypadku salda ocen depozytów bieżących gospodarstw domowych obserwujemy m/m spadek o 2 pkt proc. Indeks prognoz wzrósł jednak o 4 pkt proc. W przypadku depozytów terminowych indeks ocen obniżył się o 6 pkt proc., indeks prognoz spadł o 1 pkt proc.

Wskaźnik ocen sytuacji na rynku depozytów podmiotów gospodarczych wynosi obecnie 4 pkt - w ujęciu m/m odnotował spadek o 1 pkt proc. Podobne zmiany odnotowano w wartości indeksu wyprzedzającego, który m/m obniżył się także o 1 pkt proc. Na poziomie szczegółowym obserwujemy wzrost o 1 pkt proc. wartości indeksu ocen dla depozytów bieżących oraz spadek o 4 pkt proc. indeksu ocen dla depozytów terminowych.

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 10 a 21 października. W badaniu wzięło udział 179 placówek bankowych, reprezentujących różne typy banków.

(ISBnews)

digivmo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
digivmo