Trwa ładowanie...
deihtq6
28-01-2016 11:36

Pengab spadł o 5,2 pkt m/m do 11,9 pkt w styczniu

Warszawa, 28.01.2016 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 5,2 pkt m/m do 11,9 pkt w styczniu, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą TNS Polska. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 22,3 pkt.

deihtq6
deihtq6

"Zmiana ta, podobnie jak przed miesiącem, spowodowana jest powszechną korektą prognoz na większości monitorowanych rynków. Wskaźnik wyprzedzający obniżył się m/m o 8,1 pkt do 10,3 pkt, w stosunku do listopada spadek wynosi 16,3 pkt. W przewidywaniach na 2016 r. dominuje pesymizm. Przewiduje się, że rok 2016 będzie znacznie gorszy dla sektora bankowego w porównaniu z rokiem minionym. Dominuje przekonanie o spadku przychodów banków, wzroście kosztów działalności banków, redukcji liczby placówek bankowych, redukcji zatrudnienia, wzroście cen usług bankowych. Ocenia się, że za zyski banków będzie odpowiedzialna redukcja kosztów, a nie zmiana przychodów. Przewidywane jest także pogorszenie sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju, przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych" - poinformował Marcin Idzik z TNS Polska.

Wskaźnik ocen spadł o 2,2 pkt m/m do 13,5 pkt w styczniu, zaś wskaźnik prognoz spadł o 8,1 pkt do 10,3 pkt.

Z raportu wynika, że prognoza sześciomiesięczna sytuacji ekonomicznej nie jest optymistyczna - obniżeniu uległy wszystkie wskaźniki. Największy spadek dotyczy wskaźnika prognozy sytuacji ekonomicznej kraju (-6 pkt proc.), sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw (-4 pkt proc.). Wskaźnik prognoz sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych obniżył się m/m o 4 pkt proc.

"Główne zmiany w zakresie prognozy sześciomiesięcznej obserwowane w grudniu to: spadek salda kredytów konsumpcyjnych (-9 pkt proc.), lokat długoterminowych osób indywidualnych (-6 pkt proc.) oraz kredytów inwestycyjnych przedsiębiorców (-6 pkt proc.). Wzrost odnotowano w przypadku salda lokat długoterminowych przedsiębiorców (4 pkt proc.)" - czytamy w raporcie.

deihtq6

W styczniu w stosunku do ubiegłego miesiąca zaobserwowano znaczny spadek wskaźników oceny (-8 pkt proc.), a także prognozy (-10 pkt proc.) sytuacji na rynku kredytów gospodarstw domowych.

"Prognozy są także dużo mniej optymistyczne, w stosunku do pomiaru z analogicznego okresu roku ubiegłego (spadek o 19 pkt proc.). Na poziomie szczegółowym widoczny jest spadek wszystkich wskaźników. Najbardziej obniżyło się saldo ocen kredytów mieszkaniowych (-8 pkt proc. względem grudnia) i kredytów konsumpcyjnych (-6 pkt proc.)"- podał TNS.

TNS podał, że o ile wskaźnik prognoz rynku kredytowego podmiotów gospodarczych utrzymuje się na zbliżonym poziomie do pomiaru sprzed miesiąca, o tyle wskaźnik ocen kontynuuje powolny spadek - w stosunku do ubiegłego miesiąca obniżył się o 3 pkt proc.

"Na poziomie szczegółowym obserwujemy spadek salda kredytów obrotowych o 8 pkt proc., kredytów inwestycyjnych o 5 pkt proc. oraz wzrost salda kredytów zagrożonych przedsiębiorstw o 3 pkt proc." - czytamy także.

deihtq6

W przypadku depozytów gospodarstw domowych, zarówno wskaźnik oceny, jak i prognoz sytuacji na rynku depozytów gospodarstw domowych utrzymują się na poziomie zbliżonym w stosunku do grudnia, jednak jednocześnie są niższe, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego odpowiednio o 6 pkt proc. dla ocen i 6 pkt proc. dla prognoz. Na poziomie szczegółowym zanotowano spadek salda depozytów terminowych o 5 pkt proc. w stosunku do grudniowego pomiaru.

Na rynku depozytów podmiotów gospodarczych w styczniu odnotowano m/m spadek ocen o 4 pkt proc., prognozy spadły m/m 3 pkt proc. Zaobserwowano spadek salda depozytów terminowych o -10 pkt proc. względem grudnia, wzrosło za natomiast saldo depozytów bieżących (+4 pkt proc.).

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 7 a 22 stycznia. W badaniu wzięło udział 180 placówek bankowych, reprezentujących różne typy banków.

(ISBnews)

deihtq6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deihtq6