Pengab spadł o 5,2 pkt m/m do 11,9 pkt w styczniu
Warszawa, 28.01.2016 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 5,2 pkt m/m do 11,9 pkt w styczniu, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą TNS Polska. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 22,3 pkt.
28.01.2016 | aktual.: 28.01.2016 11:53
"Zmiana ta, podobnie jak przed miesiącem, spowodowana jest powszechną korektą prognoz na większości monitorowanych rynków. Wskaźnik wyprzedzający obniżył się m/m o 8,1 pkt do 10,3 pkt, w stosunku do listopada spadek wynosi 16,3 pkt. W przewidywaniach na 2016 r. dominuje pesymizm. Przewiduje się, że rok 2016 będzie znacznie gorszy dla sektora bankowego w porównaniu z rokiem minionym. Dominuje przekonanie o spadku przychodów banków, wzroście kosztów działalności banków, redukcji liczby placówek bankowych, redukcji zatrudnienia, wzroście cen usług bankowych. Ocenia się, że za zyski banków będzie odpowiedzialna redukcja kosztów, a nie zmiana przychodów. Przewidywane jest także pogorszenie sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju, przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych" - poinformował Marcin Idzik z TNS Polska.
Wskaźnik ocen spadł o 2,2 pkt m/m do 13,5 pkt w styczniu, zaś wskaźnik prognoz spadł o 8,1 pkt do 10,3 pkt.
Z raportu wynika, że prognoza sześciomiesięczna sytuacji ekonomicznej nie jest optymistyczna - obniżeniu uległy wszystkie wskaźniki. Największy spadek dotyczy wskaźnika prognozy sytuacji ekonomicznej kraju (-6 pkt proc.), sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw (-4 pkt proc.). Wskaźnik prognoz sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych obniżył się m/m o 4 pkt proc.
"Główne zmiany w zakresie prognozy sześciomiesięcznej obserwowane w grudniu to: spadek salda kredytów konsumpcyjnych (-9 pkt proc.), lokat długoterminowych osób indywidualnych (-6 pkt proc.) oraz kredytów inwestycyjnych przedsiębiorców (-6 pkt proc.). Wzrost odnotowano w przypadku salda lokat długoterminowych przedsiębiorców (4 pkt proc.)" - czytamy w raporcie.
W styczniu w stosunku do ubiegłego miesiąca zaobserwowano znaczny spadek wskaźników oceny (-8 pkt proc.), a także prognozy (-10 pkt proc.) sytuacji na rynku kredytów gospodarstw domowych.
"Prognozy są także dużo mniej optymistyczne, w stosunku do pomiaru z analogicznego okresu roku ubiegłego (spadek o 19 pkt proc.). Na poziomie szczegółowym widoczny jest spadek wszystkich wskaźników. Najbardziej obniżyło się saldo ocen kredytów mieszkaniowych (-8 pkt proc. względem grudnia) i kredytów konsumpcyjnych (-6 pkt proc.)"- podał TNS.
TNS podał, że o ile wskaźnik prognoz rynku kredytowego podmiotów gospodarczych utrzymuje się na zbliżonym poziomie do pomiaru sprzed miesiąca, o tyle wskaźnik ocen kontynuuje powolny spadek - w stosunku do ubiegłego miesiąca obniżył się o 3 pkt proc.
"Na poziomie szczegółowym obserwujemy spadek salda kredytów obrotowych o 8 pkt proc., kredytów inwestycyjnych o 5 pkt proc. oraz wzrost salda kredytów zagrożonych przedsiębiorstw o 3 pkt proc." - czytamy także.
W przypadku depozytów gospodarstw domowych, zarówno wskaźnik oceny, jak i prognoz sytuacji na rynku depozytów gospodarstw domowych utrzymują się na poziomie zbliżonym w stosunku do grudnia, jednak jednocześnie są niższe, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego odpowiednio o 6 pkt proc. dla ocen i 6 pkt proc. dla prognoz. Na poziomie szczegółowym zanotowano spadek salda depozytów terminowych o 5 pkt proc. w stosunku do grudniowego pomiaru.
Na rynku depozytów podmiotów gospodarczych w styczniu odnotowano m/m spadek ocen o 4 pkt proc., prognozy spadły m/m 3 pkt proc. Zaobserwowano spadek salda depozytów terminowych o -10 pkt proc. względem grudnia, wzrosło za natomiast saldo depozytów bieżących (+4 pkt proc.).
Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 7 a 22 stycznia. W badaniu wzięło udział 180 placówek bankowych, reprezentujących różne typy banków.
(ISBnews)