Trwa ładowanie...
d3pn3er

Pengab w XII wzrósł o 0,6 pkt. do 26,3 pkt., dobre nastroje w '14 mogą się utrzymać (opis)

17.12. Warszawa (PAP) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w grudniu 2013 r. w stosunku do listopadowego pomiaru o 0,6 pkt. do poziomu 26,3 pkt. Bankowcy oceniają mijający...

Share
d3pn3er

17.12. Warszawa (PAP) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w grudniu 2013 r. w stosunku do listopadowego pomiaru o 0,6 pkt. do poziomu 26,3 pkt. Bankowcy oceniają mijający rok jako korzystny, a dobre nastroje mogą się utrzymać także w 2014 r. - poinformował Związek Banków Polskich oraz TNS Polska.

Wskaźnik ocen wyniósł 23,3 pkt. (wzrost o 5,5 pkt.), natomiast wskaźnik prognoz 29,2 pkt. (spadek o 4,5 pkt.).

"Mijający rok został oceniony przez bankowców jako wymagający, a jednocześnie jako korzystny. Odnotowaliśmy wzrost optymizmu - o ile na początku roku nie był on we wszystkich obszarach, to pod koniec roku opinia ta była powszechna" - powiedział na konferencji Marcin Idzik z TNS Polska.

"W ocenie 45 proc. był to rok dobry lub bardzo dobry. Zanotowaliśmy wzrost opinii, że był to rok trudny. W opinii bankowców wynik finansowy banki zawdzięczają redukcji kosztów, a w mniejszym stopniu wynika on ze wzrostu przychodów" - dodał.

d3pn3er

Poziom Pengabu w grudniu 2013 roku wzrósł 9 punktów rok do roku. ZBP ocenia, że dobre nastroje mogą się utrzymać także w 2014 roku.

"Wydaje się, że dobre nastroje utrzymają się również w 2014 roku czemu sprzyjać może prognoza makroekonomiczna gospodarki. Poziomy optymizmu w perspektywie półrocznej stanu sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych i stanu polskiej gospodarki konsekwentnie zwyżkują" - ocenił Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.

Wskaźnik prognoz dla kredytów dla gospodarstw domowych wyniósł w grudniu 37 pkt., po spadku o 17 pkt. miesiąc do miesiąca, a wskaźnik oceny dla tego segmentu osiągnął 27 pkt. po wzroście o 1 pkt.

Wskaźnik prognoz dla kredytów podmiotów gospodarczych w grudniu wyniósł 21 pkt., po spadku o 3 pkt. w porównaniu do listopada, a wskaźnik ocen osiągnął 13 pkt., wzrastając tym samym o 3 pkt.

d3pn3er

W grudniowym badaniu ZBP i TNS Polska prognozy dla depozytów gospodarstw domowych wyniosły 20 pkt., po spadku o 1 pkt. wobec listopadowego odczytu, a wskaźnik bieżących ocen w tym segmencie wyniósł 15 pkt. i jest wyższy w stosunku do października o 5 pkt.

Wskaźnik prognoz dla depozytów podmiotów gospodarczych zanotował w grudniu 10 pkt., czyli był 5 pkt. niższy niż w listopadzie. Wskaźnik ocen w tym segmencie wyniósł 9 pkt., czyli wzrósł o 2 pkt. mdm.

Poniżej salda ocen, informujące o różnicy między odsetkiem placówek stwierdzających wzrost i spadek, według danych ZBP.

saldo ocen zmiana mdm Kredyty konsumpcyjne 30 -1 Kredyty mieszkaniowe 24 8 Kredyty samochodowe -6 -4 Kredyty inwestycyjne 17 6 Kredyty obrotowe 20 -4 Depozyty bież. gosp. domowych 26 7 Depozyty bież. przedsiębiorstw 19 3 (PAP)

seb/ mj/ osz/

d3pn3er
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pn3er
d3pn3er