Trwa ładowanie...
d2tnqx4

Pengab wzrósł o 2,3 pkt m/m do 22,9 pkt we wrześniu

Warszawa, 24.09.2015 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 2,3 pkt m/m do 22,9 pkt we wrześniu, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą TNS Polska. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 25,1 pkt.

Share
d2tnqx4

"Poprawa sytuacji jest wynikiem kształtującej się tendencji przewidywanego w IV kwartale wzrostu aktywności klientów na rynku bankowym. Wskaźnik wyprzedzający wzrósł o 4,9 pkt do 31,0 pkt. Bieżąca poprawa sytuacji na rynku depozytowym oraz spadek aktywności klientów na rynku kredytowym w dużym stopniu jest efektem wpływu czynników sezonowych. We wrześniu nastąpiła znaczna korekta oceny przewidywanej sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw oraz gospodarki kraju. W perspektywie półrocza środowisko bankowe oczekuje wzrostu wartości wskaźnika kredytów mieszkaniowych, poprawy sytuacji w obszarze lokat długoterminowych osób indywidualnych, nieznacznego spadku dynamiki kredytów obrotowych i inwestycyjnych" - poinformował Marcin Idzik z TNS Polska.

Wskaźnik ocen spadł o 0,1 pkt w skali miesiąca do 14,9 pkt we wrześniu, zaś wskaźnik prognoz wzrósł o 4,9 pkt do 31,0 pkt.

"Główne zmiany w zakresie prognozy sześciomiesięcznej rynku bankowego obserwowane we wrześniu to: wzrost wartości wskaźnika kredytów mieszkaniowych osób indywidualnych, wzrost wartości wskaźnika lokat długoterminowych osób indywidualnych, spadek wskaźnika kredytów obrotowych i inwestycyjnych" - czytamy w raporcie.

d2tnqx4

Wrzesień przyniósł spadek wskaźnika ocen sytuacji na rynku kredytów gospodarstw domowych. Natomiast wskaźnik prognoz utrzymuje stały poziom w stosunku do poprzedniego miesiąca. Na poziomie szczegółowym widoczny jest spadek salda ocen kredytów konsumpcyjnych.

W tym miesiącu zanotowano także spadek wskaźnika ocen dla rynku kredytów podmiotów gospodarczych. Również w przypadku wskaźnika prognoz widoczny jest nieduży spadek. Na poziomie szczegółowym zauważalny jest wzrost salda kredytów zagrożonych przedsiębiorstw o 5pp. Saldo kredytów obrotowych wzrosło w stosunku do września ubiegłego roku o 7 pkt proc.

"Zarówno wskaźnik ocen, jak i prognoz sytuacji na rynku depozytów gospodarstw domowych podniósł się we wrześniu, osiągając poziom zbliżony do ubiegłorocznego pomiaru. Na poziomie szczegółowym zauważalny jest wzrost salda ocen zarówno dla depozytów bieżących, jak i terminowych" - czytamy dalej.

Wskaźnik ocen sytuacji na rynku depozytów podmiotów gospodarczych utrzymuje poziom sprzed miesiąca, natomiast wskaźnik prognoz podniósł się nieznacznie. TNS Polska zwraca uwagę na wzrost salda w przypadku depozytów bieżących przedsiębiorstw. Saldo depozytów terminowych pozostaje bez zmian w stosunku do sierpnia, ale w porównaniu z zeszłorocznym pomiarem widoczny jest spadek o 13 pkt proc.

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 9 a 21 września. W badaniu wzięło udział 175 placówek bankowych, reprezentujących różne typy banków.

(ISBnews)

d2tnqx4

Podziel się opinią

Share
d2tnqx4
d2tnqx4