Trwa ładowanie...
d206c8l

Pengab wzrósł o 2,8 pkt m/m do 21,1 pkt w sierpniu

Warszawa, 29.08.2016 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 2,8 pkt m/m do 21,1 pkt w sierpniu, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą TNS Polska. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 20,6 pkt.

Share
d206c8l

"Zmiana jest spowodowana nieznacznym spadkiem indeksu ocen oraz zdecydowanym wzrostem indeksu wyprzedzającego, który m/m wzrósł o 6,8 pkt. W IV kw. przewiduje się wzrost aktywności klientów na rynku bankowym. Jednak wśród głównych czynników kształtujących te przewidywania są czynniki o oddziaływaniu krótkookresowym, głównie sezonowym" - poinformował Marcin Idzik z TNS Polska.

Wskaźnik ocen spadł o 1,3 pkt w skali miesiąca do 15,9 pkt w sierpniu, zaś wskaźnik prognoz zwiększył się o 6,8 pkt do 26,2 pkt.

"Sierpniowe prognozy sytuacji ekonomicznej były nieco bardziej optymistyczne niż lipcowe. Zarówno wskaźnik prognozy sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych, jak i wskaźnik prognozy sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju podwyższyły swoje wartości. W sierpniu wskaźnik sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wzrósł się o 7 pkt proc. w stosunku do lipca, a wskaźnik sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw nie zmienił się. Wzrosła natomiast o 6 pkt proc. saldo prognozy sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych" - czytamy w raporcie.

Bieżący miesiąc okazał się optymistycznym miesiącem odnośnie prognozy sześciomiesięcznej rynku bankowego. Największe obserwowane zmiany to poprawa prognozy lokat długoterminowych 12 pkt proc. i kredytów mieszkaniowych dla osób indywidualnych 9 pkt proc. Jedynie wskaźnik prognozy kredytów inwestycyjnych przedsiębiorców obniżył swoją wartość - 4 pkt proc.

d206c8l

Jeśli chodzi o rynek depozytów gospodarstw domowych, to wskaźnik ocen podwyższył swój poziom, zaś wskaźnik prognoz sytuacji nie zmienił się istotnie w sierpniu. Wskaźnik ocen wzrósł o 2 pkt proc., natomiast wskaźnik prognoz - o 7 pkt proc. w stosunku do lipcowego pomiaru. Saldo depozytów terminowych wzrosło odpowiednio o 3 i 12 pkt proc., podano także w materiale.

Na rynku kredytów podmiotów gospodarczych wskaźniki ocen i prognoz kontynuują spadki od marca. Oba wskaźniki spadły o 4 pkt proc. Na rynku depozytów podmiotów gospodarczych wskaźnik ocen nie mienił istotnie swojej wartości, zaś wskaźnik prognoz wzrósł o 4 pkt proc.

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 11-24 sierpnia. W badaniu wzięło udział 175 placówek bankowych, reprezentujących różne typy banków.

(ISBnews)

d206c8l

Podziel się opinią

Share
d206c8l
d206c8l