Trwa ładowanie...
dtby8hj
dtby8hj

Pengab wzrósł o 7,1 pkt m/m do 30,3 pkt w marcu

Warszawa, 28.03.2017 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 7,1 pkt m/m do 30,3 pkt w marcu, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą TNS Polska. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 22,5 pkt.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dtby8hj

"W marcu indeks Pengab po raz trzeci w tym roku odnotował poprawę m/m wzrastając o 7,1 pkt do poziomu 30,3 pkt. Zmiana wartości indeksu jest spowodowana wzrostem aktywności klientów indywidualnych, a także przedsiębiorców zarówno na rynku kredytów, jak i depozytów. Szczególnie dużą poprawę m/m odnotowano na rynku kredytów dla przedsiębiorstw, jednak przewidywania dla tego rynku na najbliższy kwartał są już dość ostrożne. Podobny scenariusz dotyczy projekcji aktywności klientów indywidualnych na rynku kredytów konsumpcyjnych oraz mieszkaniowych. Tego typu charakterystyka aktywności wynika z sezonowych uwarunkowań, które nie przekładają się na budowanie długookresowego trendu. Potwierdzeniem tego scenariusza są umiarkowanie pozytywne prognozy sześciomiesięczne dla aktywności klientów na rynku bankowym. Jednocześnie m/m zaobserwowano wyraźną poprawę prognoz sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych i gospodarki kraju" - poinformował Marcin Idzik z Kantar TNS.

Wskaźnik ocen wzrósł o 11,7 pkt m/m do 29 pkt w marcu, zaś wskaźnik prognoz wzrósł o 2,5 pkt do 31,7 pkt.

W stosunku do pomiaru sprzed miesiąca ogólny wskaźnik oceny dla rynku kredytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 16 pkt. Saldo ocen dla kredytów konsumpcyjnych m/m wzrosło o 23 pkt, dla kredytów mieszkaniowych m/m wzrosło o 1 pkt. Saldo prognoz dla kredytów konsumpcyjnych wzrosło m/m o 7 pkt, a dla kredytów mieszkaniowych spadło o 3 pkt.

dtby8hj

"Ogólny wskaźnik ocen dla rynku depozytów gospodarstw domowych m/m wzrósł o 9 pkt. W przypadku salda ocen depozytów bieżących gospodarstw domowych obserwujemy m/m wzrost o 9 pkt, w przypadku depozytów terminowych o 13 pkt" - czytamy w komunikacie.

Wskaźnik ocen sytuacji na rynku kredytów podmiotów gospodarczych m/m wzrósł o 10 pkt. W przypadku kredytów inwestycyjnych saldo ocen m/m wzrosło o 22 pkt, a w przypadku kredytów obrotowych o 21 pkt. W obu przypadkach indeksy prognoz m/m odnotowały podobne spadki - o 3 i 1 pkt m/m.

"Wskaźnik ocen sytuacji na rynku depozytów podmiotów gospodarczych wynosi obecnie 10 pkt, m/m odnotował wzrost o 5 pkt. Podobne zmiany odnotowano w wartości indeksu wyprzedzającego, który m/m wzrósł o 6 pkt. Na poziomie szczegółowym obserwujemy wzrost o 1 pkt wartości indeksu ocen dla depozytów terminowych oraz wzrost o 11 pkt indeksu ocen dla depozytów bieżących" - czytamy dalej.

Kantar TNS podał, że marzec okazał się miesiącem wzrostu indeksów prognoz sześciomiesięcznych dla pięciu monitorowanych obszarów z wyjątkiem stanu kredytów obrotowych, który pozostał na takim samym poziomie. Wzrosty m/m wynoszą od 15 do 2 pkt. Analogicznie największy wzrost zanotowały lokaty długoterminowe dla przedsiębiorców, zaś najniższe kredyty mieszkaniowe oraz lokaty długoterminowe dla osób prywatnych i kredyty inwestycyjne dla przedsiębiorców.

dtby8hj

W marcu o 5 pkt m/m wzrosła prognoza sześciomiesięczna sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, w przypadku której wartość indeksu wynosi 24 pkt. Poprawie o 17 pkt uległa prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju osiągając wartość 16 pkt. Przewidywania przyszłej sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych m/m są wyższe o 4 pkt.

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 6 a 23 marca. W badaniu wzięło udział 150 placówek bankowych, reprezentujących różne typy banków.

(ISBnews)

dtby8hj

Podziel się opinią

Share
dtby8hj
dtby8hj