Trwa ładowanie...

Pensja minimalna w górę. Związkowcy podbijają stawkę

1727 zł na rękę (2383 brutto) – tyle zdaniem OPZZ powinna wynosić pensja minimalna. W przyszłym roku najniższe wynagrodzenie wyniesie co najmniej 2217 zł brutto, ale związków to nie zadowala.

Share
Pensja minimalna w górę. Związkowcy podbijają stawkę
Źródło: East News, Fot: MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER
d1oe1c6

Obecnie minimalne wynagrodzenie to 2100 zł brutto, a stawka godzinowa dla zleceniowców i samozatrudnionych to 13,70 zł. Gdyby wzrosły one zgodnie z ustawowym przelicznikiem, to wynagrodzenie minimalne byłoby wyższe o 117 zł, a stawka godzinowa o 80 groszy. Tak przynajmniej wyliczyli Pracodawcy RP na podstawie makroekonomicznych prognoz do projektu przyszłorocznego budżetu - informował "Dziennik Gazeta Prawna".

Żądania związkowców są jednak wyższe. Ogólnopolskie centrale postulują zwiększenie minimalnej pensji – od 178 do 283 zł – podał „Dziennik Gazeta Prawna”. Najwyższą – o 283 zł (13,5 proc.) – zaproponowało OPZZ. NSZZ „Solidarność” zaspokaja się kwotą wyższą o 178 zł.

d1oe1c6

Zobacz także: Sami pracownicy z Ukrainy nie wypełnią wakatów w polskiej gospodarce

Związkowcy tłumaczą, że na rynku jest dobra sytuacja, a brakuje przede wszystkim chętnych do pracy na nisko opłacane stanowiska.

Dziś GUS podał dane o bezrobociu. Wynika z nich, że w kwietniu spadło on do 6,3 proc. Takich statystyk nie było od 1990 roku. W ciągu miesiąca liczba osób bez pracy spadła o prawie 50 tys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1oe1c6

Podziel się opinią

Share
d1oe1c6
d1oe1c6