Trwa ładowanie...
d21yssc

PEP chce w '10 wydać na inwestycje ok. 280 mln zł

11.02. Warszawa (PAP) - Polish Energy Partners (PEP), który w 2009 roku miał 46,9 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej, planuje wydać w tym roku na...

d21yssc

11.02. Warszawa (PAP) - Polish Energy Partners (PEP), który w 2009 roku miał 46,9 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej, planuje wydać w tym roku na inwestycje łącznie około 280 mln zł - podała spółka w skonsolidowanym raporcie rocznym.

"Na dzień 31 grudnia 2009 roku Grupa planuje ponieść nakłady w 2010 roku na rzeczowe aktywa trwałe w szacunkowej łącznej kwocie około 280 milionów złotych do końca roku 2010. Kwoty te przeznaczone będą na zakup nowych maszyn i urządzeń w realizowanych projektach, a w szczególności na finansowanie budowy farm wiatrowych Łukaszów i Modlikowice, sfinansowanie nakładów inwestycyjnych w EC Saturn, budowę dwóch nowych zakładów produkujących pelet - na południu Polski w Ząbkowicach Śląskich oraz we wschodniej części kraju w okolicach Zamościa" - podał PEP w raporcie.

"Ponadto grupa planuje w 2010 ponieść nakłady na budowę elektrowni, która będzie opalana biomasą oraz development farm wiatrowych" - dodano.

PEP podał, że chce finansować poszczególne projekty w 70-80 proc. udziałem kredytów, a w 30-20 proc. kapitałem własnym.

d21yssc

"Projekty Biomasy Energetycznej ze względu na swoją specyfikę osiągają strukturę finansowania z większym zaangażowaniem kapitału własnego w wysokości 35 proc. Wkład własny na te projekty, będzie pokryty w znacznej części ze środków własnych" - napisano.

PEP podał, że aplikuje o dotacje unijne dla projektów FW Łukaszów i FW Modlikowice. Otrzymały one alokację dofinansowania w wysokości 40 mln zł każdy, czyli 24 proc. szacowanego budżetu projektu Modlikowice i 18 proc. projektu Łukaszów.

"Wpływ środków z dofinansowania powoduje, że PEP będzie posiadał środki własne wymagane do realizacji tych projektów. W konsekwencji zwiększa się też zdolność PEP do realizacji kolejnych projektów w obszarze energetyki odnawialnej" - napisano.

Development portfela farm wiatrowych będzie finansowany wyłącznie ze środków własnych.

d21yssc

PEP podał, że do końca 2014 roku chce mieć zakończony development ok. 1000 MW projektów wiatrowych, z których ok. 260 MW ma rozpocząć działalność operacyjną w ramach grupy do końca 2013 roku.

W zakresie rozwoju outsourcingu i wytwarzania energii w oparciu o biomasę, grupa PEP będzie przygotowywać do realizacji projekt budowy i eksploatacji elektrowni biomasowej o mocy 30-35 MW pracującej na potrzeby Grupy KGHM, w której udziały obejmą PEP i KGHM TFI. Będzie też pracować nad pozyskaniem dwóch kolejnych projektów.

We wrześniu tego roku PEP chce uruchomić zakład produkcji peletów GPBE Południe, a pod koniec 2011 roku rozpocząć produkcję w GPBE Wschód.

W 2009 roku PEP miał 106,1 mln zł przychodów, 71,8 mln zł skorygowanej EBITDA, uwzględniającej odsetki z tytułu dzierżawy majątku i udziały w zyskach farm wiatrowych i 46,9 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom dominującym. W 2008 roku grupa miała 96,1 mln zł przychodów, 55,1 mln zł skorygowanej EBITDA i 33,3 mln zł zysku netto.

Prognoza na ten rok zakłada osiągnięcie 56 mln zł zysku netto, 86 mln zł EBITDA, 90 mln zł skorygowanej EBITDA, uwzględniającej odsetki z tytułu dzierżawy majątku i udziały w zyskach farm wiatrowych. (PAP)

pel/ jtt/

d21yssc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21yssc