Trwa ładowanie...
d4jo4it

Perspektywa ratingu Polski stabilna, przy założeniu reform fiskalnych - Moody's

13.04. Warszawa (PAP) - Perspektywa ratingu Polski jest stabilna, opiera się na fundamentach makroekonomicznych i założeniu, że w tym i przyszłym roku nastąpią reformy fiskalne -...

Share
d4jo4it

13.04. Warszawa (PAP) - Perspektywa ratingu Polski jest stabilna, opiera się na fundamentach makroekonomicznych i założeniu, że w tym i przyszłym roku nastąpią reformy fiskalne - wynika z kwietniowego raportu agencji Moody's. Zdaniem jej analityków wzrost PKB w 2010 r. wyniesie 1,8 proc. i 3,2 proc. w 2011 r.

Rating dla długu w walutach obcych wynosi Aa1/P-1, dla depozytów bankowych w walutach obcych A2/P-1, a dla obligacji rządowych A2.

"Stabilna perspektywa ratingu opiera się na perspektywie makroekonomicznej oraz założeniu, że duży deficyt fiskalny będzie zmniejszany po wyborach w latach 2010-11" - napisano w raporcie datowanym na 10 kwietnia.

"Ratingi Polski mogą wzrosnąć, jeśli rząd wzmocni się w sferze finansów i deficyt strukturalny będzie wyeliminowany, a poziom długu będzie konsekwentnie malał. Wprowadzenie reform strukturalnych wspierających wzrost także wsparłoby ratingi" - dodano.

d4jo4it

"Jeśli reformy fiskalne i/lub strukturalnie nie zostaną przeprowadzone w ciągu dwóch-trzech lat, wówczas poziom długu publicznego byłby znacznie wyższy, niekorzystnie wpływając na finanse publiczne i osłabiając ratingi" - napisano.

Agencja spodziewa się, że tempo wzrostu gospodarczego będzie słabe i wyniesie 1,8 proc. w 2010 r.

"Spodziewamy się, że ożywienie gospodarcze będzie słabe przez rok, dwa lata. Przemysł nastawiony na eksport wciąż jest dotknięty słabym popytem w strefie euro, a inwestycje sektora prywatnego są słabsze z powodu zmniejszonej dostępności kredytu. Bezrobocie rośnie, a wydatki gospodarstw domowych są słabe" - oceniają analitycy Moody's.(PAP)

fdu/ jtt/

d4jo4it
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jo4it
d4jo4it