Pewne są frank i jen, reszta to zagadka
Ostatnia sesja roku nie powinna przynieść zbyt wielu emocji. Jednak już wkrótce czekać nas może więcej emocji. Na rynkach walutowym i surowcowym już sporo się dzieje. Przyjdzie czas i na akcje.
W normalnych warunkach spadki indeksów na Wall Street po serii trzech bardzo dobrych informacji z różnych dziedzin gospodarki trudno byłoby zinterpretować. Ale na dzień przed Sylwestrem można to jakoś zrozumieć. Po pierwsze, trwający od kilkunastu dni marazm zniechęcił wielu inwestorów do podejmowania jakichkolwiek działań, poza czekaniem. Po drugie nie ma specjalnych powodów, by na siłę realizować scenariusz window dressing, bo 2010 rok kończy się przyzwoitym wynikiem. Po trzecie, nie wiadomo co w najbliższych tygodniach wypadnie z szafy, więc lepiej się nie wychylać, by nie dostać niespodziewanie po kieszeni.
Ale brak reakcji na zdecydowane oznaki poprawy na amerykańskim rynku pracy, najbardziej newralgicznym odcinku frontu walki o wyjście z kryzysu, poparte dotarciem wskaźnika aktywności gospodarczej w rejonie Chicago do poziomu najwyższego od ponad dwudziestu lat, a to wszystko okraszone jeszcze wzrostem umów kupna domów, może dziwić. Podobnie zresztą dziwne były fatalne nastroje panujące w czwartek na głównych giełdach europejskich, czyli w Paryżu i Frankfurcie, gdzie indeksy traciły po ponad 1 proc. i w Londynie, gdzie spadek był nieznacznie mniejszy. Można się dziwić, ale trzeba odnotować spadek S&P500 o 0,15 proc., kolejną nieudaną próbę sforsowania 1260 punktów i słabość byków, niezdolnych do utrzymania indeksu nad kreską.
Niepewność inwestorów wzmaga huśtawka kursów głównych walut, gdzie raz w kość dostaje euro, za chwilę zaś dolar, a najbardziej pożądanymi walutami stały się jen i frank. Inwestorzy z niedowierzaniem patrzą na rekordowe w historii ceny miedzi i prognozy, że będzie jeszcze drożej, w warunkach, gdy globalna gospodarka ledwie się wygrzebuje z dołka a Chiny chłodzą swoje przegrzane rynki. I dziwią się, dlaczego wczoraj drożały miedź i bawełna, podczas gdy niemal wszystkie inne surowce solidnie taniały. Dziś rano z kolei rosną ceny wszystkich surowców, a przecież w ciągu kilku godzin w gospodarczych fundamentach nie zmieniło się zbyt wiele.
Notowania kontraktów na europejskie indeksy wskazują na stabilizację w okolicach wczorajszych poziomów, amerykańskie powinny nieznacznie wspomagać inwestorów byczo nastawionych. W Szanghaju indeksy rosły dziś o 1,7-2 proc. W Warszawie można się spodziewać zwyżki o 0,5-1 proc.
KOMENTARZ PRZYGOTOWAŁ
Roman Przasnyski, Open Finance
| Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania. |
| --- |