Trwa ładowanie...
d337kxz
d337kxz

PGE liczy na rozstrzygnięcie przetargu w Opolu w ciągu kilku miesięcy

15.11. Warszawa (PAP) - Polska Grupa Energetyczna liczy, że przetarg na wykonawcę bloków w Elektrowni Opole rozstrzygnie się w ciągu 3 - 4 miesięcy. Spółka podtrzymuje, że w...
Share
d337kxz

15.11. Warszawa (PAP) - Polska Grupa Energetyczna liczy, że przetarg na wykonawcę bloków w Elektrowni Opole rozstrzygnie się w ciągu 3 - 4 miesięcy. Spółka podtrzymuje, że w kwietniu przyszłego roku uruchomiony zostanie nowy blok w Bełchatowie - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele spółki.

"Przetarg w Opolu jest na ukończeniu, zostało trzech oferentów. Spodziewamy się finalnych ofert do końca tego roku" - powiedział na konferencji Wojciech Topolnicki, wiceprezes PGE.

"Liczymy, że rozstrzygnięcie przetargu następi w ciągu 3-4 miesięcy i ruszy budowa" - dodał.

d337kxz

Oferty wstępne złożyli Rafako w konsorcjum z Polimeksem-Mostostal i Mostostalem Warszawa, konsorcjum PBG z Ansaldo Caldaie S.p.A., a także Alstom.

PGE chce wybudować w Opolu dwa bloki opalane węglem kamiennym o mocy 1.600-1.800 MW, ich uruchomienie planowane jest na 2015 - 2016 rok.

W październiku spółka rozpoczęła z kolei procedurę przetargową dla budowy bloku opalanego węglem brunatnym o mocy ok. 460 MW w Elektrowni Turów. PGE przygotowuje też projekt budowy dwóch bloków gazowych (2 x 432 MW) w Elektrowni Dolna Odra i bloku gazowego w EC Pomorzany (244 MWe i 170 MWt).

PGE podtrzymuje, że w kwietniu 2011 roku nastąpi odbiór techniczny nowego bloku o mocy 858 MW w Elektrowni Bełchatów. Szacowany całkowity CAPEX dla tego projektu wynosi 4,9 mld zł.

d337kxz

"W ciągu dwóch tygodni zamierzamy dokonać pierwszego rozruchu nowego bloku. Termin oddania do użytku to kwiecień przyszłego roku" - powiedział wiceprezes Topolnicki.

Wiceprezes poinformował też, że jeszcze w tym roku PGE wybierze doradcę prywatyzacyjnego dla spółki PGE Energia Odnawialna. Z wcześniejszych informacji wynika, że do debiutu spółki zależnej na GPW mogłoby dojść w przyszłym roku.

PGE podała w raporcie, że na koniec września 2010 roku grupa zobowiązała się ponieść nakłady na rzeczowe aktywa trwałe w kwocie 3,33 mld zł. Środki te przeznaczone będą na modernizację majątku jednostek grupy oraz zakup maszyn i urządzeń.

Największą inwestycją prowadzoną obecnie w grupie jest budowa bloku 858 MW wraz z linią przesyłową w Elektrowni Bełchatów. Planowane nakłady pozostałe do poniesienia na tę inwestycję wynoszą 686 mln zł.

Spółka zamierza też wydać ok. 912 mln zł na modernizację bloków nr 5 i nr 6 w Bełchatowie, 347 mln zł na budowę instalacji odsiarczania spalin i budowy kotła na biomasę w Zespole Elektrowni Dolna Odra oraz około 518 mln zł na dystrybucję.

W III kwartale 2010 nakłady inwestycyjne grupy wyniosły 1,315 mld zł. (PAP)

pel/ ana/

d337kxz

Podziel się opinią

Share
d337kxz
d337kxz