PGE może wygrać rywalizację o zakup SPEC
Wejście na warszawski rynek ciepła, czyli zakup SPEC, byłoby korzystne zarówno dla PGE, jak i dla PGNiG – uważają analitycy.
Dzisiaj upływa termin, w którym warszawski ratusz powinien zaprosić wybranych inwestorów do badania Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Zainteresowanie spółką zgłosiło kilkanaście firm.
Wczoraj ratusz nie komentował sprawy. Dowiedzieliśmy się tylko, że krótka lista prawdopodobnie nie będzie publikowana – informacje trafią tylko do podmiotów, które przeszły do dalszego etapu.
Spółki te będą jednocześnie sprawdzać sytuację w SPEC w ramach badania due diligence oraz negocjować warunki ewentualnego przejęcia firmy. Władzom Warszawy przy wyborze inwestora pomaga BZ WBK. Finał prywatyzacji planowany jest na jesień.
Państwowe firmy liderami?
Nieoficjalnie wśród osób zbliżonych do transakcji mówi się, że choć ratusz wybiera spośród kilkunastu chętnych, to największe szanse na przejęcie SPEC mają państwowe firmy.
Według naszego rozmówcy faworytem w negocjacjach będzie Polska Grupa Energetyczna. PGE potwierdziła, że interesuje się przejęciem SPEC, ale ratusz nie ujawnił listy chętnych, którzy ostatecznie złożyli ofertę. Chęć przejęcia SPEC potwierdzało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Warszawską spółkę chciałaby też kupić poznańska Enea. Ofertę złożył fundusz Penta Investments. Wśród potencjalnych chętnych wymieniano dotychczas także Dalkię, fiński Fortum, Kluczyk Investments oraz fundusze.
To, że firmą SPEC interesują się krajowi energetyczni potentaci, nie dziwi analityków. – O efektach synergii wynikających z przejęcia SPEC można mówić zarówno w przypadku PGNiG, jak i PGE. Firma gazowa mogłaby połączyć swoje obecne siły sprzedażowe na stołecznym rynku z zasobami SPEC. PGE, mimo że to największa firma energetyczna w Polsce, nie jest obecna w Warszawie. Po przejęciu SPEC mogłaby przygotować ofertę wiązaną typu „prąd plus ciepło” – wyjaśnia Piotr Łopaciuk z Erste Securities.
– Wszystkie kluczowe firmy energetyczne w kraju są w rękach Skarbu Państwa, więc i pozostawienie SPEC pod kontrolą państwa nie zaskoczyłoby mocno rynku – podsumowuje.
Dwie ważne transakcje
Oczekuje się, że firmy zainteresowane SPEC, złożą też oferty na warszawskie elektrociepłownie. Ich obecny właściciel, szwedzki Vattenfall, chce pozbyć się aktywów w Polsce do połowy roku. Ze względu na to, że Szwedzi mają do sprzedania także aktywa na Śląsku, w tej układance pojawia się kolejny państwowy gracz – katowicki Tauron. Jest zainteresowany sieciami dystrybucyjnymi na Śląsku.
– Z punktu widzenia warszawskiego rynku byłoby najlepiej, gdyby SPEC i elektrociepłownie zostały w przyszłości połączone w jeden podmiot. Rozwiązanie, w którym wytwarzanie i dystrybucja ciepła stają się jednym organizmem, z powodzeniem sprawdza się już w Łodzi czy Częstochowie – wyjaśnia Tomasz Chmal, ekspert Instytutu Sobieskiego.
Justyna Piszczatowska
Parkiet