Trwa ładowanie...
d3q0xhj

PGE: Osiągnięto 37% zaawansowania budowy nowych bloków w Elektrowni Opole

Warszawa, 22.03.2016 (ISBnews) - Prace na budowie dwóch nowych bloków energetycznych w Elektrowni Opole, należącej do Polskiej Grupy Energetycznej (PGE), zostały zrealizowane w 37%, podała spółka.

Share
d3q0xhj

"Projekt budowy dwóch bloków w Elektrowni Opole realizowany jest z zastosowaniem najnowszych dostępnych technologii, co pozwoli na uzyskanie sprawności netto w produkcji energii elektrycznej o ok. 25% wyższej od obecnie stosowanych w polskiej energetyce. Umożliwi także znaczące ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko, w tym redukcję emisji dwutlenku węgla o ok. 25% na jednostkę wyprodukowanej energii" - powiedział prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Sławomir Zawada, cytowany w komunikacie.

W ostatnim czasie ukończono etap wznoszenia chłodni kominowej, która osiągnęła docelową wysokość 185,1 m.

Budowa dwóch bloków o łącznej mocy 1 800 MW jest realizowana przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Wart blisko 11,6 mld zł projekt na rzecz PGE wykonuje konsorcjum firm: Rafako, Mostostal Warszawa, Polimex-Mostostal przy współudziale Alstom Power, będącym generalnym projektantem, dostawcą kluczowych urządzeń oraz pełnomocnikiem konsorcjum.

Zgodnie z harmonogramem blok nr 5 zostanie przekazany do eksploatacji w lipcu 2018 r., a blok nr 6 w marcu 2019 r. Nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, która pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych. Nowe bloki zużyją ok. 4 mln ton węgla kamiennego rocznie.

Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz ok. 12-proc. w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

(ISBnews)

d3q0xhj

Podziel się opinią

Share
d3q0xhj
d3q0xhj