PGE w ciągu 2‑3 m‑cy zdecyduje o akwizycji farm wiatrowych, zakup może finansować euroobligacjami

14.03. Warszawa (PAP) - Polska Grupa Energetyczna prowadzi due diligence farm wiatrowych za granicą. Decyzja odnośnie ewentualnego przejęcia ma zapaść w ciągu 2-3 miesięcy -...

14.03. Warszawa (PAP) - Polska Grupa Energetyczna prowadzi due diligence farm wiatrowych za granicą. Decyzja odnośnie ewentualnego przejęcia ma zapaść w ciągu 2-3 miesięcy - poinformował na konferencji wiceprezes PGE Wojciech Ostrowski. Dodał, że jeśli wartość transakcji wyniesie kilkaset mln euro, to niewykluczone jest jej finansowanie emisją euroobligacji.

Na pytanie, kiedy zapadną decyzje w sprawie akwizycji dwóch farm wiatrowych za granicą, Ostrowski odpowiedział: "wykonujemy due diligence i analizujemy, czy byłyby to opłacalne inwestycje. Decyzja to kwestia 2-3 miesięcy".

Poinformował dziennikarzy po konferencji, że chodzi o projekty w krajach preferowanych przez spółkę. Wcześniej PGE informowała, że byłaby zainteresowana akwizycjami m.in. w Wielkiej Brytanii i w Niemczech.

"Rozmawiamy z dwoma podmiotami. Chodzi o kilkaset MW. Część jest gotowych, część do budowy. Wiemy, że w jednym przypadku na pewno mamy konkurencję" - powiedział wiceprezes.

"Chcemy mieć mniejszościowe udziały, ale to nie znaczy, że niewielkie" - dodał.

Pytany, czy spółka mogłaby sfinansować ewentualne przejęcie euroobligacjami, Ostrowski powiedział: "jeśli wartość transakcji byłaby trochę większa, tzn. wyniosłaby kilkaset milionów euro, to mogłyby to być euroobligacje. Jeśli mniej, to myślę, że finansowalibyśmy to ze środków własnych".

Pytany o ewentualną wartość emisji euroobligacji, dodał: "myślę, że mogłaby to być kwota 500 mln euro, ale na dziś nie ma rozmów na ten temat".

Powiedział, że możliwa byłaby sytuacja, w której euroobligacje służyłyby do refinansowania zakupu.

W 2011 roku produkcja energii ze źródeł odnawialnych w grupie PGE wzrosła o 7,5 proc. rdr do 1,44 TWh.

"W tym roku przyrost produkcji w OZE będzie dużo wyższy niż w 2011 roku" - powiedział Ostrowski.

Pod koniec ubiegłego roku przekazany został do eksploatacji kocioł parowy opalany biomasą w EC Szczecin o mocy 68,5 MWe i 183 MWt. Od początku lipca powinny być oddane do eksploatacji farmy wiatrowe Żuromin i Pelplin o mocy 108 MW.

Na pytanie jak ustawa o OZE w obecnym kształcie wpłynęłaby na wyniki PGE, wiceprezes odpowiedział: "z naszych szacunków wynika, że nie miałoby to istotnego wpływu na nasze wyniki. Mówimy o małych procentach, 2-3 procent".(PAP)

pel/ asa/

Źródło artykułu:PAP
pge polska grupa energetyczna sapgeenergia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)