Trwa ładowanie...
d1f88vi
d1f88vi

PGE zleciła modernizację 6 bloków w Bełchatowie, wartość kontraktów 160 mln euro

12.11. Warszawa (PAP) - PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna podpisała dwa kontrakty na modernizację sześciu bloków w Elektrowni Bełchatów. Prace będą realizowane do 2016...
Share
d1f88vi

12.11. Warszawa (PAP) - PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna podpisała dwa kontrakty na modernizację sześciu bloków w Elektrowni Bełchatów. Prace będą realizowane do 2016 roku, a łączna wartość umów wynosi 160 mln euro. Dzięki modernizacji całkowita moc elektrowni wzrośnie o 120 MW - podała PGE w komunikacie prasowym.

Pierwszy kontrakt, z ALSTOM Power, obejmuje realizację modernizacji turbiny i urządzeń maszynowni na sześciu blokach.

"Zgodnie z umową, Alstom będzie odpowiedzialny za działania w obszarze projektowania, dostaw oraz nadzoru nad demontażem i montażem wysokoprężnych oraz średnioprężnych części turbin parowych wraz z urządzeniami pomocniczymi, regulatorem turbiny, układem obejścia stacji zrzutowych NP, jak również modyfikacją układu regeneracji, aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki (AKPiA) oraz nadzorem nad uruchomieniem turbozespołu" - napisano w komunikacie.

d1f88vi

Drugi kontrakt, realizowany przez konsorcjum firm: ALSTOM Power Sp. z o.o., ABM Solid SA oraz ALSTOM Power Sweden Aktiebolag obejmuje modernizację elektrofiltrów i kanałów spalin kotła BB-1150 bloków w zakresie: projektowania, dostaw i wykonawstwa na obiekcie.

"Zgodnie z umową nowe elektrofiltry będą charakteryzować się m.in.: nowoczesną konstrukcją wykorzystującą najnowsze osiągnięcia techniki, wysoką dyspozycyjnością, dużą sprawnością odpylania spalin (poniżej 50 mg/m3r) oraz będą zaprojektowane tak, aby zapewnić żywotność nowo dostarczanych elementów na poziomie 160-200 tys. godzin dalszej pracy" - napisano.

PGE podała, że prace modernizacyjne będą realizowane w latach 2010-2016, a łączna wartość podpisanych umów wynosi 160 mln euro netto.

Modernizacje pozwolą na zwiększenie mocy wytwórczej każdego z modernizowanych bloków o 20 MW, czyli moc całkowita elektrowni w Bełchatowie zostanie zwiększona o 120 MW, co umożliwi dostawę energii elektrycznej do kolejnych 240 tys. gospodarstw domowych.

d1f88vi

PGE poinformowała, że projekt modernizacji każdego z bloków podniesie sprawność obiegu cieplnego o 2,4 proc., w efekcie zmniejszając roczną wartość emisji CO2 o 600 tys. ton. Działania te umożliwią prace bloków zgodnie z wymogami dyrektywy unijnej dotyczącej ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

"Zrealizowane przez Alstom prace pozwolą na poprawę dyspozycyjności oraz niezawodności bloków, jak również na wydłużenie okresu ich użytkowania o kolejne 25 lat" - napisano. (PAP)

pel/ jtt/

d1f88vi

Podziel się opinią

Share
d1f88vi
d1f88vi