Trwa ładowanie...
d6rqzpd
07-09-2016 15:40

PGE zrealizuje wszystkie opcje strategiczne tylko w "super optymistycznym" scenariuszu

PGE rozważa w ramach opcji strategicznych trzy projekty: budowę elektrowni jądrowej, budowę ok. 1000 MW w morskich elektrowniach wiatrowych i zagospodarowanie nowych złóż węgla brunatnego. Prezes PGE ocenia, że wszystkie trzy opcje mogą być zrealizowane tylko w "super optymistycznym scenariuszu".

d6rqzpd
d6rqzpd

"W zakresie inwestycji wielkoskalowych przygotowujemy portfel zróżnicowanych technologicznie projektów. To, którą z opcji wybierzemy, będzie zależało od sytuacji, jaka się ukształtuje w naszym otoczeniu. Wybierzemy tę technologię, która przyniesie największą wartość i da bezpieczeństwo energetyczne" - powiedział na konferencji w Krynicy wiceprezes PGE Bolesław Jankowski.

W zaktualizowanej strategii PGE wymieniła trzy opcje strategiczne: budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, budowę ok. 1000 MW w morskich elektrowniach wiatrowych i zagospodarowanie nowych złóż węgla brunatnego.

"Czy te projekty będą realizowane i kiedy, zależeć będzie silnie od trendów na rynku, od regulacji krajowych i, szczególnie, unijnych. Rozwijamy te projekty, staramy się być elastyczni, by tę opcję strategiczną zrealizować, gdy warunki będą sprzyjały" - powiedział prezes Henryk Baranowski.

Pytany, czy jest możliwe, że grupa zrealizuje wszystkie opcje strategiczne, odpowiedział: "w super optymistycznym scenariuszu".

d6rqzpd

Wiceprezes Jankowski w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że trudno sobie wyobrazić, by PGE zrealizowała wszystkie trzy opcje. Pytany, czy można jakoś uszeregować te inwestycje pod względem prawdopodobieństwa ich realizacji, odpowiedział: "Utrzymanie polityki klimatycznej w ten sposób, że nie byłaby złagodzona, oznaczałoby, że bardziej preferowane byłyby technologie niskoemisyjne, czyli elektrownia jądrowa lub wiatrowa".

Spółka podała, że budowa elektrowni jądrowej byłaby możliwa po wypracowaniu modelu gwarantującego efektywność ekonomiczną inwestycji.

"Potrzebne jest ustrukturyzowanie działań. Rząd powinien odgrywać bardziej aktywną rolę" - powiedział Jankowski.

Dodał, że budowa morskiej elektrowni wiatrowej zależy od aukcyjnego systemu wsparcia i od ewentualnego wsparcia finansowego dla projektu.

d6rqzpd

PGE podała w prezentacji, że zagospodarowanie nowych złóż węgla brunatnego będzie rozważane w przypadku istotnego złagodzenia polityki klimatycznej.

Prezes PGE Henryk Baranowski poinformował, że spółka rozważa budowę instalacji zgazowania węgla.

"Analizujemy kolejne inwestycje w energetyce konwencjonalnej, np. rozbudowę Dolnej Odry w oparciu o nowy model rynku" - powiedział prezes na konferencji.

"Dolna Odra to jedno z naszych najważniejszych aktywów, jest przygotowana pełna infrastruktura pod budowę nowych jednostek wytwórczych, mamy wykwalifikowaną kadrę i możliwości rozwoju" - dodał.

d6rqzpd

Poinformował, że spółka rozważa budowę instalacji zgazowania węgla. "Analizując różne lokalizacje dla tego rodzaju instalacji, poważnie bierzemy pod uwagę Dolną Odrę" - powiedział.

PGE podała w prezentacji, że budowa instalacji zgazowania węgla otwiera szereg możliwości dalszego zagospodarowania produktów procesu i dywersyfikacji źródeł przychodów grupy PGE.

Preferowanym scenariuszem jest realizacja wspólnego przedsięwzięcia z partnerem przemysłowym, przy współpracy środowiska naukowego oraz zaangażowaniu dostawcy wybranej technologii.

We wtorek minister energii Krzysztof Tchórzewski informował, że na przełomie roku zapadną decyzje w sprawie dwóch elektrowni węglowych w technologii tzw. czystego węgla. Dodał, że prawdopodobny jest wybór technologii zgazowania węgla.

d6rqzpd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6rqzpd