Trwa ładowanie...
d29ocmb

PGG przygotowuje część majątku kopalni Pokój do przekazania SRK

Dwa kopalniane szyby oraz zakład przeróbki węgla dawnej kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej trafią do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) - wynika ze środowej informacji Polskiej Grupy Górniczej.

Share
d29ocmb

Węgiel ze złóż kopalni Pokój nadal będzie eksploatowany, ale z wykorzystaniem infrastruktury sąsiedniej kopalni Bielszowice.

O przygotowaniach do wydzielenia części majątku dawnej kopalni Pokój w celu przekazania go do Spółki Restrukturyzacji Kopalń poinformowała w środę Polska Grupa Górnicza (PGG). Będzie to pierwszy majątek przekazany do spółki restrukturyzacyjnej przez tę grupę, która z początkiem maja przejęła kopalnie Kompanii Węglowej.

Od 1 lipca trzy rudzkie kopalnie: Pokój, Bielszowice oraz Halemba-Wirek zostały połączone w kopalnię zespoloną pod nazwą Ruda. Efektem połączenia ma być m.in. lepsze wykorzystanie infrastruktury oraz przekazanie do SRK zbędnego nieprodukcyjnego majątku. Tym samym kopalnia ma zmniejszyć swoje koszty.

Jak podała PGG, planowane jest przekazanie do SRK szybów "Otylia" i "Wanda" oraz zakładu przeróbczego kopalni Pokój. Grupa nadal będzie korzystała z szybu "Wanda", jednak jego funkcje zostaną ograniczone do jazdy ludzi i pompowania wody z podziemnych wyrobisk. Natomiast od 1 stycznia przyszłego roku szyb ten nie będzie już wykorzystywany do transportu urobku.

d29ocmb

Analizowane są również możliwości zwiększenia wydobycia w dawnej kopalni Pokój, poprzez eksploatację węgla z trzeciej ściany wydobywczej. Poprawiłoby to wyniki finansowe zakładu. Urobek będzie w całości kierowany do sąsiednich Bielszowic - tam będzie transportowany na powierzchnię oraz wzbogacany w zakładzie przeróbczym. Trwają prace nad podziemnym połączeniem Pokoju i Bielszowic.

Wraz z planowanym na przyszły rok przekazaniem części majątku dawnej kopalni Pokój do SRK, do spółki restrukturyzacyjnej przejdzie też część pracowników (nie tylko z Pokoju, ale prawdopodobnie również z innych kopalń PGG), by tam skorzystać z osłon socjalnych - urlopów górniczych, urlopów dla pracowników zakładów przeróbczych oraz jednorazowych odpraw pieniężnych.

PGG nie podała dotąd, jak duża grupa pracowników odejdzie do SRK wraz z majątkiem Pokoju. W niedawnym sondażu chęć dobrowolnego odejścia z pracy z wykorzystaniem osłon socjalnych zadeklarowało ponad 4,8 tys. spośród ok. 32 tys. pracowników PGG. Spółka zapewnia, że nie zamierza zwalniać pracowników - redukcja zatrudnienia nastąpi tylko w ramach porozumienia, na podstawie dobrowolnych odejść pracowników w momencie przekazania wydzielonego majątku do SRK.

Spośród deklarujących chęć odejścia, 3916 pracowników dołowych wyraziło zainteresowanie urlopami górniczymi, 419 urlopami dla pracowników zakładów przeróbki węgla, zaś 502 pracowników powierzchni chciałoby odejść po otrzymaniu jednorazowych odpraw pieniężnych.

d29ocmb

Obecnie w kopalniach PGG, w związku z utworzeniem od 1 lipca kopalń zespolonych, trwa wdrażanie nowych schematów organizacyjnych oraz optymalizacja zatrudnienia na powierzchni. Część działów w kopalniach związanych z produkcją i sprzedażą węgla jest łączonych i dostosowywanych do nowych schematów organizacyjnych. W skali całej firmy zniknie kilkadziesiąt etatów kierowniczych i dyrektorskich. Zmiany personalne odbywają się płynnie, na zasadach wewnętrznych przesunięć oraz częściowo odejść na emerytury.

W związku z optymalizacją zatrudnienia część pracowników powierzchni kopalń otrzyma propozycję przekwalifikowania. Przejdą do innych działów kopalń lub otrzymają propozycję pracy fizycznej. Natomiast dla pracowników dołowych proces tworzenia kopalń zespolonych jest praktycznie niezauważalny.

Kopalnie zespolone w PGG powstały 1 lipca br. Ich utworzenie ma pozwolić na obniżenie kosztów wydobycia oraz zlikwidowanie niewykorzystanej infrastruktury zarówno na powierzchni jak i pod ziemią. Integracja stworzy też warunki do lepszego wykorzystania złóż i koordynacji frontów wydobywczych oraz da szansę na lepsze wykorzystanie kadry zarządzającej i dozoru.

Z początkiem kwietnia Kompania Węglowa (obecnie PGG) przekazała już do SRK likwidowaną kopalnię Anna w Pszowie, wraz z grupą ok. 1,3 tys. pracowników.

d29ocmb

Podziel się opinią

Share
d29ocmb
d29ocmb