Trwa ładowanie...
d1avqg4

PGG rozpoczyna due diligence w KHW; połączenie możliwe w I kw. 2017 r.

Polska Grupa Górnicza (PGG) rozpoczęła przygotowania do badania sytuacji Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) w ramach tzw. due diligence, poprzedzającego planowane połączenie obu firm. Według prezesa PGG Tomasza Rogali do fuzji może dojść w pierwszym kwartale 2017 r.

Share
d1avqg4

O tym, że obie firmy powinny zostać połączone, poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Energii, zapowiadając przedstawienie szczegółów w tej sprawie do końca stycznia przyszłego roku. W środę prezes PGG przedstawił PAP plan działań zmierzających do wypracowania modelu połączenia i finalizacji tego procesu.

"Rozpoczęliśmy przygotowania do due diligence, czyli zbadania wszystkich aspektów związanych z połączeniem; to jest aspekt technologiczny, handlowy, dotyczący całego obszaru pracowniczego, a na końcu także aspekt finansowy" - powiedział PAP Rogala.

Dodał, że zanim szczegóły związane z połączeniem zostaną przedstawione udziałowcom PGG (wśród nich są m.in. spółki z giełdowych grup PGE, PGNIG i Energa)
, najpierw konieczne są analizy - zarówno ekonomiczne, jak i techniczne.

d1avqg4

"Muszą być przeprowadzone standardowe prace związane z analizą skutków połączenia i one będą realizowane w najbliższych tygodniach (). Pewne podstawowe informacje (z KHW - PAP) już dostaliśmy, teraz będziemy otrzymywać kolejne" - zapowiedział prezes, wskazując, iż po etapie analiz przyjdzie czas na ustalenie wszystkich technicznych aspektów połączenia.

"Myślę, że proces połączenia powinien zakończyć się w pierwszym kwartale przyszłego roku" - ocenił Rogala, zastrzegając, że połączenie z KHW będzie wymagało akceptacji rady nadzorczej spółki oraz zgromadzenia udziałowców.

Prezes PGG potwierdził, że połączenie z KHW oznacza też konieczność stworzenia nowego biznesplanu Grupy, który będą musieli zaakceptować jej udziałowcy oraz instytucje finansowe, które objęły warte ponad 1 mld zł obligacje PGG. "To będzie nowy biznesplan, który będzie uwzględniał połączone aktywa" - powiedział Rogala.

Obligacje o wartości ponad 1 mld zł wyemitował też Katowicki Holding Węglowy. Według wcześniejszych informacji przedstawicieli resortu energii, jednym z najistotniejszych problemów do rozwiązania w kontekście potencjalnego połączenia PGG i KHW będzie właśnie porozumienie z bankami dotyczące warunków i terminów spłaty obligacji KHW (na razie obowiązuje tzw. umowa standstill zawarta przez holding z bankami) oraz spłata zobowiązań KHW wobec kontrahentów.

d1avqg4

Pytany o opłacalność połączenia PGG i KHW prezes Rogala ocenił, że należy wstrzymać się z wnioskami do zakończenia rozpoczętych analiz, jednak łatwo wyobrazić sobie efekty synergii związane z takim połączeniem.

"To jest jeden zarząd, jedne koszty wielu realizowanych czynności oraz poprawa miksu produktowego, bo holding posiada węgle ciepłownicze, których nam w ofercie w takiej ilości brakuje" - powiedział prezes PGG.

Pytany o model połączenia obu firm - w całości lub poprzez włączenie do Grupy jedynie wybranych kopalń KHW (najbardziej perspektywiczne to Murcki-Staszic i Mysłowice-Wesoła - PAP) - Rogala ocenił, że należy poczekać na efekty prowadzonych analiz.

"Zobaczymy, jaki będzie efekt tej analizy, natomiast raczej mówimy chyba o zakładach górniczych w ogólności, a nie o wyłączeniach kilku" - powiedział prezes, zapowiadając, że ostateczne decyzje będą podejmowane dopiero po zakończeniu prac analitycznych.

d1avqg4

We wtorek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski powiedział dziennikarzom, że do połączenia KHW i PGG mogłoby dojść "około lutego" przyszłego roku. Wyjaśnił, że do PGG miałyby trafić wszystkie kopalnie holdingu. Pytany o termin dokapitalizowania przez Eneę, TF Silesia i Węglokoks (według wcześniejszych założeń podmioty te miały być inwestorami w KHW - PAP) podtrzymał, że miałoby do tego dojść po połączeniu KHW z PGG.

W poniedziałek minister energii Krzysztof Tchórzewski i jego zastępca Grzegorz Tobiszowski poinformowali związkowców z PGG i KHW, że obie firmy powinny zostać połączone. Argumentowali, że taki wariant byłby najlepszy zarówno z punktu społecznego, jak i ekonomicznego. "Do rozwiązania jest wiele kwestii formalnych. To bardzo skomplikowana operacja związana ze zmianami właścicielskimi, restrukturyzacją zadłużenia oraz przeniesieniem pracowników" - mówił cytowany w komunikacie Ministerstwa Energii Tobiszowski.

Ministerstwo przekonuje, że połączenie pozwoli na wykorzystanie efektu synergii w wielu aspektach technicznych, rynkowych i finansowych, zdecydowanie poprawi też możliwości inwestycyjne, zwiększy efektywność gospodarowania złożami i majątkiem produkcyjnym. Resort uważa ponadto, że połączenie potencjałów obu spółek - produkujących przede wszystkim węgiel energetyczny - zwiększy konkurencyjność na rynkach, pozwoli na elastyczniejsze reagowanie na zmiany cen węgla i obniżenie kosztów administracyjnych i transportu. Celem ma być też budowa jednej sieci sprzedaży.

Według wcześniejszych założeń filarami KHW (samodzielnego lub po włączeniu do PGG) mają być kopalnie Murcki-Staszic i Mysłowice Wesoła, wydobywające w sumie ok. 8,5-9 mln ton węgla, przy zatrudnieniu ok. 8,5 tys. osób.

d1avqg4

Obecnie w skład zatrudniającego łącznie ponad 13 tys. osób holdingu wchodzi też katowicka kopalnia Wieczorek, gdzie w perspektywie 2017-18 r. kończy się węgiel, a także katowicka kopalnia Wujek, której część - tzw. ruch Śląsk - znajduje się w Rudzie Śląskiej. Rozstrzygnięcia wymaga m.in. czy zakłady te miałyby sczerpywać złoże w ramach KHW lub PGG czy trafiłyby do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Decyzji wymaga również przyszłość należących do KHW spółek: handlowej (Katowicki Węgiel) i mieszkaniowej.

PGG, która z początkiem maja br. przejęła kopalnie Kompanii Węglowej, to największa górnicza firma w UE. Zatrudnia ok. 31 tys. osób w pięciu kopalniach, z których trzy to tzw. kopalnie zespolone. Biznesplan PGG zakłada osiągnięcie rentowności w końcu przyszłego roku. W planie na 2016 r. spółka prognozowała ok. 370 mln zł straty. Jesienią br. po raz pierwszy firma wypracowała niewielki zysk.

d1avqg4

Podziel się opinią

Share
d1avqg4
d1avqg4