PGNiG będzie dostarczał do rafinerii Lotosu docelowo ponad 500 mln m3 gazu rocznie
17.09. Warszawa (PAP) - PGNiG będzie początkowo dostarczał do rafinerii Lotosu około 340 mln metrów sześciennych gazu ziemnego, a docelowo wielkość ta wzrośnie do ponad 500 mln...
17.09. Warszawa (PAP) - PGNiG będzie początkowo dostarczał do rafinerii Lotosu około 340 mln metrów sześciennych gazu ziemnego, a docelowo wielkość ta wzrośnie do ponad 500 mln metrów sześciennych - poinformowały spółki we wspólnym komunikacie prasowym, wydanym z okazji uruchomienia południowo-wschodniego zasilania Gdańska oraz układu przyłączeniowego zasilającego w gaz ziemny rafinerię Grupy Lotos.
Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki wybudowaniu przez Pomorską Spółkę Gazownictwa (z grupy kapitałowej PGNiG) gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Kolnik - Gdańsk o długości 30,2 km. To część większego projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pt. "Południowo-wschodnie zasilanie miasta Gdańska wraz z gazyfikacją Wiślinki i Wyspy Sobieszewskiej". Aktualnie gazyfikowana jest Wyspa Sobieszewska, Wiślinka i gminy zlokalizowane na terenie Żuław Gdańskich: Pruszcz Gdański, Suchy Dąb, Pszczółki i Cedry Wielkie.
Zbudowany w ramach projektu gazociąg wysokiego ciśnienia Kolnik-Gdańsk ma znaczenie dla zabezpieczenia ciągłości dostaw dla aglomeracji trójmiejskiej. Projekt jest komplementarny z Programem Rozwoju 10+ Grupy Lotos. Gaz dostarczany jest na instalacje technologiczne i wykorzystywany zarówno do celów technologicznych jak i energetycznych.
Gaz ziemny do rafinerii w Gdańsku dostarczy PGNiG. Roczny wolumen dostaw wyniesie początkowo ok. 340 mln m3 gazu ziemnego, a docelowo ponad 500 mln m3 rocznie.
"Umowa podpisana z Grupą Lotos należy do największych, jakie podpisaliśmy w ostatnich latach. Dzięki tej umowie Lotos wszedł do pierwszej piątki największych odbiorców paliwa gazowego. Jesteśmy przekonani, że nasza współpraca będzie trwała przez następne lata, dając szanse na kolejne zwiększenia dostaw" - powiedziała prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa, cytowana w komunikacie.
Poprzez włączenie do sieci gazu wysokociśnieniowego Lotos będzie miał do zagospodarowania również znaczne ilości gazu LPG. W efekcie koncern zwiększy kilkukrotnie ilość dostaw tego paliwa na krajowy rynek.
"Chodzi o około 120 tysięcy ton gazu płynnego rocznie. Już rozpoczęliśmy jego sprzedaż, zarówno w hurcie, jak i na naszych stacjach paliw w postaci autogazu" - powiedział wiceprezes Lotosu Marek Sokołowski.
Wg danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego krajowa konsumpcja gazu płynnego wzrosła w pierwszym półroczu 2012 (r./r.) o niecałe 2 proc. i wyniosła blisko 2 mln m3. Do tej pory 87 proc. tego wolumenu stanowi import. (PAP)
pr/ gor/