Trwa ładowanie...
d4j67zo
d4j67zo

PGNiG chce zgłosić się po całe dostępne moce planowanego gazociągu z Norwegii

Warszawa, 14.03.2017 (ISBnews) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zamierza aplikować o przyznanie całej dostępnej przepustowości planowanego połączenia gazociągowego Norwegia-Dania- Polska, tzw. korytarza norweskiego, i nie wyklucza inwestycji w ten projekt, jeśli będzie taka potrzeba, poinformowali członkowie zarządu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4j67zo

"Naszą ambicją jest, by rura tłoczyła gaz na nasze zamówienie. Ma mieć ok. 10 mld m3 [przepustowości], więc zgodnie z regulacjami operatorzy wystawią do rezerwacji ok. 85-90% przepustowości, czyli moce na 8,5-9 mld m3. My będziemy się chcieli zgłosić do tych mocy. Zgłosimy się po pełną moc, którą zaoferuje gazociąg - zobaczymy ile dostaniemy" - powiedział dziennikarzom wiceprezes Maciej Woźniak.
"Jesteśmy gotowi do wsparcia części tej inwestycji, ale na razie nie musimy tego planować" - dodał.

Wyraził przekonanie, że gazociąg ten na pewno powstanie.

"Ogłoszenie open season [czas na aplikacje ws. rezerwacji przepustowości] oznacza, że operatorzy są 'dogadani' co do taryfy i kosztów. Ogłoszenie open season, spodziewane w najbliższych tygodniach, oznacza, że ta inwestycja powstanie" - wyjaśnił wiceprezes.

d4j67zo

"Bardzo liczymy na uruchomienie tego korytarza do 2022 r." - podkreślił.

Prezes Piotr Woźniak potwierdził, że spółka nie wyklucza inwestycji w gazociąg. Wskazał, że na ten cel może przeznaczyć część ("ale nie większość") z kwoty 4 mld zł zarezerwowanych w strategii spółki na "inne projekty rozwojowe".

Z jego wypowiedzi wynika, że uruchomienie tych środków nie jest jednak przesądzone. Powiedział też, że na ewentualną inwestycję w gazociąg PGNiG mogłoby użyć środków z norweskiego tzw. kredytu podatkowego. Jak wyjaśnił, każda firma inwestująca w Norwegii może "odebrać" część płaconego tam podatku na dalsze inwestycje.

Korytarz norweski to projektowane morskie połączenie norweskiej i duńskiej infrastruktury przesyłu gazu, rozbudowana lądowa infrastruktura przesyłowa w Danii oraz morski gazociąg Baltic Pipe, łączący Polskę z Danią.

d4j67zo

W październiku 2016 r. pełnomocnik rządu ds. infrastruktury energetycznej Piotr Naimski informował, że procedura open season dla projektu Baltic Pipe rozpocznie się w I kw. 2017 r.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

(ISBnews)

d4j67zo

Podziel się opinią

Share
d4j67zo
d4j67zo