Trwa ładowanie...
d2gkvw8
d2gkvw8

PGNiG i Chevron rozpoczną pierwszy wspólny odwiert na przełomie III/ IV kw.

Warszawa, 22.07.2014 (ISBnews) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz Chevron Polska Energy Resources rozpoczną pierwszy etap współpracy na przełomie III/IV kw. br. - od wykonania odwiertu badawczego za gazem łupkowym na terenie należącej do PGNiG koncesji Tomaszów Lubelski, poinformowała rzeczniczka PGNiG Dorota Gajewska.
Share
d2gkvw8

"Wykonanie odwiertu nastąpi na przełomie III i IV kwartału tego roku. Operatorem i wykonawcą prac będzie PGNiG. Zaangażowanie spółki Chevron polegać będzie na współfinansowaniu prac" - powiedziała Gajewska, cytowana przez "Rzeczpospolitą".

Wyniki prowadzonych prac będą znane 6-8 miesięcy od zakończenia wierceń, wtedy spółki zdecydują o ewentualnych dalszych pracach na Lubelszczyźnie, dodała.

"Giełdowa spółka nie podaje szczegółów finansowych dotyczących porozumienia, informując, że stanowią one tajemnicę obu firm" - czytamy dalej w gazecie.

d2gkvw8

Pod koniec marca PGNiG i CHevron podpisały wstępną umowę o współpracy przy poszukiwaniu gazu z łupków na czterech koncesjach w województwach lubelskim i podkarpackim (Tomaszów Lubelski i Wiszniów-Tarnoszyn należące do PGNiG oraz Zwierzyniec i Grabowiec należące do Chevronu). "Rz" zwraca uwagę, że umowa umożliwia nie tylko wykonanie odwiertu, ale i wymianę danych geologicznych oraz doświadczeń, obniżenie kosztów, rozłożenie ryzyka oraz przyspieszenie poszukiwań.

PGNiG w tym roku wykonało trzy odwierty, wszystkie na Pomorzu. Do końca przyszłego roku PGNiG planuje wykonać 22 odwierty. Potem ma określić, jakimi zasobami gazu z łupków dysponuje, czy i gdzie możliwe jest rozpoczęcie przemysłowej eksploatacji. Takie informacje chce mieć po przeanalizowaniu danych, czyli prawdopodobnie w pierwszej połowie 2016 r., podała także gazeta.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i zagranicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. W swojej spółce zależnej PGNiG Termika produkuje energię elektryczną i ciepło.

(ISBnews)

d2gkvw8

Podziel się opinią

Share
d2gkvw8
d2gkvw8