PGNiG i Lotos wybrały 4 koncesje do poszukiwań ropy i gazu, pierwsze wspólne odwierty możliwe w '13
23.11. Gdańsk (PAP) - Na podstawie porozumienia o współpracy w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych,...
23.11. Gdańsk (PAP) - Na podstawie porozumienia o współpracy w zakresie poszukiwań i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej ze złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych, PGNiG oraz Lotos wytypowały do dalszych badań cztery obszary koncesyjne położone w woj. pomorskim i zachodniopomorskim - podały spółki w komunikacie. Paweł Olechnowicz, prezes Lotosu, poinformował, że pierwsze wspólne odwierty możliwe są w przyszłym roku.
"Być może dojdzie do pierwszych wspólnych odwiertów w 2013 roku, o ile prace na dwóch najbardziej atrakcyjnych koncesjach pójdą w dobrym kierunku. Wszystko zależy od tego, jak długo będą trwały analizy" - powiedział dziennikarzom Olechnowicz.
W najbliższych dniach mają rozpocząć się rozmowy na temat zasad przyszłej współpracy PGNiG i Lotosu przy realizacji prac geologicznych, które miałyby potwierdzić zasoby i pozwolić wspólnie zagospodarować złoża węglowodorów.
W pierwszej kolejności badania obejmą cztery koncesje PGNiG położone na Pomorzu.
"Analizowaliśmy siedem koncesji. W 2013 roku chcemy przeanalizować 20-30 koncesji znajdujących się w posiadaniu PGNiG. Analizy pozwolą ocenić najbardziej atrakcyjne tereny" - powiedział prezes Olechnowicz.
W komunikacie spółki poinformowały, że przeanalizowano potencjał wydobywczy siedmiu koncesji poszukiwawczych należących do PGNiG. Powołana przez władze koncernów grupa robocza zakończyła pierwszy etap prac związanych z geologiczną analizą obszarów objętych współpracą. Na podstawie wspólnie wykonanych analiz spośród siedmiu koncesji do dalszych badań wytypowano cztery obszary koncesyjne położone w województwie pomorskim i zachodniopomorskim.
"W kolejnym etapie współpracy specjaliści z Lotos Petrobaltic i PGNiG przygotują program działań na wybranych koncesjach oraz poddadzą je ocenom ekonomicznym. W programie tym zostaną określone niezbędne prace w zakresie badań sejsmicznych i wierceń poszukiwawczo-wydobywczych" - napisano w komunikacie.
Jak poinformowała, cytowana w komunikacie, Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PGNiG, spółki chcą w pierwszej kolejności prowadzić działania na najbardziej perspektywicznych koncesjach.(PAP)
morb/ pel/ jow/ osz/