PGNiG może przejąć aktywa Vattenfalla wspólnie z inwestorami finansowymi

PGNiG analizuje możliwość przejęcia aktywów Vattenfalla z udziałem inwestorów finansowych. Planuje również pozyskanie kapitału dłużnego na poziomie powyżej 50 proc. planowanej inwestycji - poinformował PGNiG w prezentacji na swojej stronie internetowej.

PGNiG może przejąć aktywa Vattenfalla wspólnie z inwestorami finansowymi
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

13.04.2011 | aktual.: 14.04.2011 10:29

"PGNiG jest zainteresowane głównie przejęciem warszawskich aktywów Vattenfall. PGNiG nie wyklucza również zakupu wszystkich aktywów Vattenfall Poland w Polsce wraz z partnerem strategicznym" - napisano w prezentacji.

PGNiG rozważa różne warianty finansowania transakcji przejęcia warszawskich aktywów Vattenfalla. Możliwa jest współpraca w ramach konsorcjum, udział inwestora finansowego, PGNiG planuje też finansowanie transakcji ze środków własnych oraz finansowania dłużnego i wskazuje, że współfinansowaniem mogą być zainteresowane instytucje multilateralne.

"W obecnych warunkach rynkowych PGNiG mógłby pozyskać dług senioralny na poziomie 3-3,5-krotności EBITDA przejmowanych podmiotów" - napisano w prezentacji.

W przypadku inwestorów finansowych potencjalnymi partnerami PGNiG są fundusze infrastrukturalne i inwestorzy finansowi inwestujący swoje aktywa w pakiety mniejszościowe spółek z sektora energetycznego i/lub spółek infrastrukturalnych.

"PGNiG rozważy możliwość pozyskania partnera chętnego objąć pakiet mniejszościowy nabywanych spółek" - napisano w prezentacji.

Zakładane przez PGNiG synergie po potencjalnych przejęciach aktywów Vattenfalla obejmują natychmiastowe uzyskanie zdolności do realizacji innych projektów w zakresie budowy i wytwarzania energii z paliwa gazowego, wykorzystanie możliwości wytwarzania "zielonej energii" poprzez współspalanie biomasy w kotłach i przebudowę kotłów na kotły dedykowane do spalania biomasy, możliwość konsolidacji kompetencji w zakresie akwizycji aktywów energetycznych oraz rozwoju i budowy nowych mocy wytwórczych.

PGNiG zwraca uwagę, że plany inwestycyjne Elektrociepłowni Warszawskich (należących do Vattenfalla) wskazują na możliwość wykreowania dużego odbiorcy gazu w krótkiej perspektywie - ponad 1 mld m3 gazu (moc zainstalowana nowych bloków: 380 MW termicznych i 800 MW elektrycznych).

PGNiG wskazuje też, że w perspektywie budowania oferty produktowej typu "dual fuel" posiadanie dużych mocy wytwórczych ogranicza ryzyko i zwiększa rentowności z perspektywy grupy kapitałowej. Firma widzi też efekt synergii w obszarze handlu hurtowego w związku z projektem Stalowa Wola poprzez optymalizację portfela wytwarzania energii elektrycznej.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami szwedzki koncern Vattenfall chce sprzedać część swoich aktywów w Polsce. Jej firma zależna Vattenfall Heat Poland dostarcza ciepło do domów w Warszawie i okolicach. Firma zajmuje się też dystrybucją energii elektrycznej na Górnym Śląsku, produkcją energii wiatrowej oraz hurtowym handel energią na terenie całej Polski. Vattenfall ma też 18,67 proc. akcji w poznańskiej spółce Enea.

Źródło artykułu:PAP
vattenfallenergiapgnig
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)