Trwa ładowanie...
d3hc2jx

PGNiG nadal renegocjuje kontrakt jamalski z Gazpromem

Warszawa, 08.05.2015 (ISBnews) - Rozmowy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) z Gazpromem w ramach okna renegocjacyjnego kontraktu jamalskiego nadal trwają, pomimo pojawienia się formalnej możliwości arbitrażu, poinformował prezes Mariusz Zawisza.

Share
d3hc2jx

Podkreślił, że negocjacje zakończą się dopiero wtedy, gdy strony osiągną porozumienie co do warunków kontraktu.

"Powinna zdarzyć się taka sytuacja, w której osiągniemy nasze renegocjacyjne cele biznesowe, poprawimy sobie sytuację w rachunku obrotów bieżących" - powiedział Zawisza podczas konferencji prasowej.

Jak wyjaśnił, okno renegocjacyjne jest z założenia sześciomiesięczne, po czym pojawia się możliwość arbitrażu. Jednak upływ terminu nie oznacza końca rozmów. "Zgodnie z kontraktem, taką zdolność arbitrażową już uzyskaliśmy, ale to nie oznacza, że mamy od razu obowiązek składania dokumentów do sądu arbitrażowego" - powiedział prezes.

d3hc2jx

W listopadzie ub.r. PGNiG wystąpiło do OAO Gazprom oraz OOO Gazprom Export z wnioskiem o renegocjację ceny za gaz dostarczany przez Gazprom na podstawie kontraktu jamalskiego z 25 września 1996 r. Decyzja została podjęta w oparciu o istotne zmiany, które miały miejsce na europejskim rynku energetycznym w ostatnich latach.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

(ISBnews)

d3hc2jx

Podziel się opinią

Share
d3hc2jx
d3hc2jx