Trwa ładowanie...

PGNiG odkryła ogromne złoża gazu

PGNiG odkryła duże złoża konwencjalnego gazu ziemnego w wielkopolskim odwiercie Komorze-3K. Może tam być nawet 1 mld m sześciennych niebieskiego paliwa.

PGNiG odkryła ogromne złoża gazuŹródło: Jupiterimages
d10airs

"Gazeta Giełdy Parkiet" informuje, że PGNiG mimo trwających poszukiwań gazu z łupków nie rezygnuje z odkrywania kolejnych złóż konwencjalnego gazu ziemnego. "Parkiet" wskazuje, że zasoby pokładów gazu ziemnego odkrytego w Wielkopolsce mogą wynieść nawet 1 mld m sześc. Złoże odkryto na głębokości 3980 metrów. Firma rozpoczęła wiercenia w tym miejscu pod koniec marca br. Szacuje się, że komercyjne wydobycie będzie możliwe za 2-5 lat. Na poszukiwania gazu firma zamierza przeznaczyć w tym roku ponad 1,1 mld zł. Z danych Państwowego Intytutu Geologicznego wynika, że złoża konwencjonalne w Polsce to obecnie ok. 145 mln m sześc. niebieskiego paliwa.

"Szacuje się, że przy cenie 500 dol za 1000 m sześc. 1 mld m sześc. rosyjskiego gazu kosztuje 500 mln dol. Roczne zapotrzebowanie Polski na gaz to ok. 14,5 mld m sześc. Krajowe wydobycie w ostatnich latacg wyniosło nieco ponad 4 mld m sześc" - napisał 'Parkiet".

Teraz przed PGNiG stoi przeprowadzenie testu produkcyjnego i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem firma wystąpi o koncesję na wydobycie gazu. PGNiG w 2011 roku wydobyła 4,3 mld m sześć. gazu, podczas gdy w 2010 roku było to 4,2 mld metrów sześc. W kolejnych latach wydobycie ma zwiększyć się do poziomu 4,4 mld metrów sześc. niebieskiego paliwa.

d10airs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10airs