Trwa ładowanie...
d4g3s3d
04-05-2016 16:19

PGNiG planuje dostawy LNG do Świnoujścia w ramach kontraktów spotowych

Warszawa, 04.05.2016 (ISBnews) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) planuje rozpoczęcie w czerwcu dostaw gazu LNG do Świnoujścia w ramach kontraktów krótkoterminowych spot, podała spółka.

d4g3s3d
d4g3s3d

"Grupa PGNiG rozważa zamówienie 5 ładunków LNG na zasadach spot w okresie czerwiec - lipiec 2016 r. Dostawy spot będą realizowane niezależnie do regularnych dostaw w ramach kontraktu długoterminowego z Qatargas, które rozpoczynają się w długiej połowie lipca 2016 r.
Dostawy LNG w formule spot to uzupełnienie krótkoterminowych zakupów gazu dokonywanych do tej pory w ramach dostaw gazociągami. Przy dostawach LNG w formule spotowej pod uwagę brana będzie cena i inne warunki zaoferowane w danym momencie przez dostawców LNG" - czytamy w komunikacie.

Według wiceprezesa PGNiG ds. handlowych Macieja Woźniaka terminal LNG daje spółce nowe perspektywy wykorzystania formuły spotowej.

"Dzięki temu możemy optymalizować portfel i warunki cenowe dostaw gazu - jednocześnie realizując regularne dostawy w ramach kontraktów długoterminowych. Co istotne, to również etap naszych przygotowań do rozpoczęcia przez PGNiG działalności tradingowej LNG w skali międzynarodowej" - skomentował Woźniak, cytowany w komunikacie.

PGNiG SA posiada zarezerwowane długoterminowo moce w Terminalu w Świnoujściu, umożliwiające odbiór i regazyfikację około 2,5 mln ton LNG rocznie, przypomniano.

d4g3s3d

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i zagranicą.

Terminal LNG w Świnoujściu umożliwia odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m3 i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Analizowana jest możliwość rozbudowy mocy terminalu o połowę - do 7,5 mld m3 rocznie, co stanowi połowę rocznego zapotrzebowania na gaz w Polsce. Świnoujski terminal będzie jedyną tej wielkości instalacją w Europie Środkowo-Wschodniej.

(ISBnews)

d4g3s3d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g3s3d