Trwa ładowanie...

PGNiG: Ponad 6 mld m sześc. wydobycia gazu w 2015 roku

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje wydobywać w 2015 roku ponad 6 mld gazu, w tym ponad 1 mld ze złóż zagranicznych. Spółka chce wydać w przyszłym roku ponad 600 mln zł na poszukiwania złóż w kraju oraz ponad 400 mln zł na poszukiwania zagraniczne. Poza gazem spółka, zakupiła też udziały w koncesji poszukiwawczej ropy m.in. w Danii.

Share
PGNiG: Ponad 6 mld m sześc. wydobycia gazu w 2015 roku
Źródło: AFP, Fot: SAMUEL KUBANI
d3kg10q

_ W planach średniookresowych do 2015 roku założyliśmy, że utrzymamy wydobycie krajowe na dotychczasowym poziomie, może uda nam się trochę je zwiększyć do 5 mld m sześc. gazu, a pozostałą część zakładaną w planach, czyli 1-1,5 mld m sześc. gazu byśmy pozyskiwali z zasobów zagranicznych _ - powiedział w poniedziałek wiceprezes PGNiG-u Waldemar Wójcik. W 2009 roku PGNiG szacuje wydobycie krajowe na poziomie 4,2 mld m sześc. gazu.

_ Mamy doświadczoną grupę ok. 100 ludzi, którzy funkcjonują na rynkach zagranicznych; założyliśmy kilka oddziałów firmy (m.in. w Danii - PAP); powstają samodzielne spółki, które obsługują rynki zagraniczne _ - podkreślił. _ Mamy nadzieję wydobywać i handlować ropą i gazem na ogólnoświatowym rynku _ - dodał.

d3kg10q

Wójcik zaznaczył, że w przemyśle naftowym proces inwestycyjny jest bardzo długi. _ W kraju oceniamy to w ten sposób, że od momentu podjęcia decyzji o podjęciu prac (poszukiwawczych - PAP) na pewnym obszarze, do momentu zbudowania kopalni mija 7 do 10 lat, na świecie w najlepszych wypadkach jest to 4-5 lat _ - wyjaśnił. _ Rozmawiamy o działaniach (koncesjach zagranicznych - PAP), których skutki będą pewnie za 7-8 lat _ - dodał. _ W przyszłym roku chcielibyśmy wydać ponad 400 mln zł na poszukiwania zagraniczne _ - poinformował. Zastrzegł, że spółka jest dopiero w trakcie przygotowywania planów finansowych na przyszły rok.

Dyrektor prac poszukiwawczych w PGNiG Maciej Nowakowski poinformował, że w tym roku na poszukiwania zagraniczne PGNiG wyda ok. 200 mln zł. _ Corocznie na poszukiwania w kraju wydajemy ok. 600 mln zł, w 2010 roku planujemy wydatki rzędu 600-650 mln zł _ - dodał.

Wójcik zaznaczył z kolei, że jest możliwość zwiększenia tej kwoty w przypadku natrafienia na perspektywiczne złoża krajowe, przy wsparciu finansowaniem zewnętrznym. Zauważył, że łączny roczny budżet na utrzymanie i eksploatację, ewentualnie budowę nowych kopalń oraz poszukiwania a także magazyny podziemne to ok. 3,5 mld zł.

Wójcik przewiduje, że zagraniczne koncesje powinny zacząć już za 3-4 lata przynosić przychody.

d3kg10q

_ Najwcześniej przychody uzyskamy z naszych złóż norweskich Skarv, Snadd i Idun, gdzie są to już odkryte złoża i są w fazie przygotowania pod eksploatację. Przychody planowane są już w 2012 roku; natomiast jeżeli chodzi o nasze projekty poszukiwawcze najdalej zaawansowany jest projekt libijski. Mamy nadzieję na osiągnięcie przychodów już w 2013-14, przy odkryciu złoża _ - powiedział Nowakowski.

W 2007 roku PGNiG objęło 12 proc. udziałów w koncesji poszukiwawczo-wydobywczej złóż Skarv, Snadd i Idun na Morzu Północnym.

Jak wyjaśnił wiceprezes Wójcik u podstaw decyzji wejścia na rynek skandynawski leżał "spójny pomysł na dostarczanie gazu z Norwegii poprzez gazociąg Skanled". _ Mamy nadzieję, że projekt został tylko zawieszony, a nie raz na zawsze skreślony _ - powiedział dziennikarzom.

PGNiG prowadzi działalność za granicą m.in. poszukiwanie złóż ropy naftowej i gazu w Norwegii, Danii, Niemczech na Ukrainie i w Afryce Północnej: w Libii, Algierii, Maroku i Tunezji. Spółka ma ambicje pełnienia roli operatora na koncesjach skandynawskich i w Afryce Płn. W uzyskanej w 2008 roku koncesji w Libii, której zasoby szacuje się na 146 mld m sześc. gazu i 15,4 mln ton kondensatu, PGNiG ma 100 proc. udziałów, zaś 80 proc. posiada w koncesji poszukiwawczej w Danii. Jej zasoby szacuje się na 2,2 mln ton ropy naftowej.

d3kg10q

Podziel się opinią

Share
d3kg10q
d3kg10q