PGNiG: w 2015 roku 6,2 mld m sześc. gazu z własnego wydobycia

Zwiększenie wydobycia gazu ziemnego z 4,1 mld
m sześciennych do 6,2 mld metrów sześciennych - w przeliczeniu na
gaz wysokometanowy - i ropy naftowej do ok. 1,8 mln ton w 2015
roku - to strategiczne cele Polskiego Górnictwa Naftowego i
Gazownictwa.

_ Ze względu na około 7-procentowy roczny spadek zdolności wydobywczych z eksploatowanych złóż gazu, PGNiG SA musi włączać do eksploatacji nowe złoża i odwierty o zdolności wydobywczej około 320 mln m sześc. w każdym roku _ - poinformował w środę prokurent spółki Stanisław Radecki w Kielcach podczas konferencji "Polskie gazownictwo. Perspektywy".

Towarzyszy ona V Targom Techniki Gazowniczej Gas-Expo.

Na poszukiwanie nowych krajowych złóż gazu PGNiG planuje wydatkować rocznie od 600 do 650 mln zł, co powinno zapewnić wydobycie od 4,2 do 4,5 mld m sześc. gazu rocznie (w przeliczeniu na gaz wysokometanowy) - powiedział Radecki.

Wielkość podaży gazu z polskich złóż zależeć będzie również od efektywności poszukiwań gazu przez 12 innych firm krajowych i zagranicznych. Posiadają one koncesje na obszarze około 60 tys. km kw., tzn. na powierzchni zbliżonej wielkością do terenu objętego koncesją PGNiG.

Nieodkryta wielkość zasobów jest szacowana dla Polski na około 1á300 mld m sześc.

W celu powiększenia zasobów magazynowych firma projektuje rozbudowę istniejących i budowę nowych podziemnych magazynów gazu. W 2015 roku pojemność magazynowa gazu wysokometanowego wzrośnie o około 2 mld m sześc. - do około 3,6 mld m sześc. Łączna pojemność magazynów - wraz z magazynami na gaz zaazotowany - wyniesie około 3,8 mld m sześc. W latach następnych planuje się powiększenie pojemności do 6 mld m sześc.

Sprzedaż gazu ziemnego w Polsce w zeszłym roku wyniosła 14,4 mld m sześc., w tym z importu 10,3 mld m sześc. Krajowe wydobycie gazu w tym czasie wyniosło 4,1 mld m sześciennych w przeliczeniu na gaz wysokometanowy.

Na Expo-Gas - organizowanym przez Izbę Gospodarczą Gazownictwa i Targi Kielce - prezentuje się ponad 70 liderów branży głównie z Polski, a także z Niemiec, Austrii i Węgier.

Źródło artykułu:PAP
energetykaenergiapgnig

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)