Trwa ładowanie...
d40vbn7
d40vbn7

PGNiG wystapiło do Gazpromu o renegocjację cen gazu

Warszawa, 05.11.2014 (ISBnews) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) wystąpiło do OAO Gazprom oraz OOO Gazprom Export z wnioskiem o renegocjację ceny za gaz dostarczany przez Gazprom na podstawie Kontraktu Jamalskiego z 25 września 1996 r, podała spółka. Decyzja została podjęta w oparciu o istotne zmiany, które miały miejsce na europejskim rynku energetycznym w ostatnich latach.
Share
d40vbn7

"Wniosek PGNiG SA rozpoczyna formalną procedurę renegocjacji. Zgodnie z Kontraktem Jamalskim, w przypadku nieosiągnięcia przez strony porozumienia w zakresie renegocjacji w terminie sześciu miesięcy, spółka będzie miała prawo wszczęcia postępowania arbitrażowego w tym zakresie. PGNiG dołoży wszelkich starań, aby w drodze dwustronnych rozmów osiągnąć korzystne porozumienie" - czytamy w komunikacie.

Kontrakt Jamalski obejmuje dostawy gazu do 2022 r. włącznie, w ilości do 10,2 mld m3 rocznie. Gazprom pozostaje najważniejszym dostawcą gazu dla PGNiG, a PGNiG jednym z największych odbiorców gazu dostarczanego przez Gazprom do Unii Europejskiej.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i zagranicą.

(ISBnews)

d40vbn7

Podziel się opinią

Share
d40vbn7
d40vbn7