Trwa ładowanie...

PGNiG wzywa konsorcjum z PBG do zapłacenia 133,4 mln zł kary w związku z PMG Wierzchowice (opis)

02.04. Warszawa (PAP) - PGNiG odstąpiło od umowy z konsorcjum, w którego skład wchodzi PBG, budującym Podziemny Magazyn Gazu Wierzchowice. Spółka wezwała także konsorcjum do...

PGNiG wzywa konsorcjum z PBG do zapłacenia 133,4 mln zł kary w związku z PMG Wierzchowice (opis)Źródło: Thinkstockphotos
d2ulvbx
d2ulvbx

02.04. Warszawa (PAP) - PGNiGPGNiG (Zobacz notowania spółki ») odstąpiło od umowy z konsorcjum, w którego skład wchodzi PBGPBG (Zobacz notowania spółki »), budującym Podziemny Magazyn Gazu Wierzchowice. Spółka wezwała także konsorcjum do zapłacenia kary umownej w wysokości 133,4 mln zł - podał PGNiGPGNiG w komunikatach.

Jak podało PGNiGPGNiG, odstąpienie od umowy nastąpiło w związku z "niewykonywaniem oraz nieprawidłowym i sprzecznym z umową wykonywaniem inwestycji".

"Ponadto, w realizacji inwestycji nastąpiło opóźnienie przekraczające harmonogram o 30 dni roboczych, a konsorcjum nie zdołało usunąć opóźnienia, mimo wyznaczenia odpowiedniego, dodatkowego terminu" - dodano.

PGNiGPGNiG wezwało również konsorcjum do zapłacenia kary umownej w wysokości 133,4 mln zł, płatnej PGNiGPGNiG w terminie 14 dni od otrzymania oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

d2ulvbx

Inwestycję realizowało konsorcjum w składzie PBGPBG w upadłości układowej, Tecnimont S.p.A. Societe Francaise d'Etudes et de Realisations d'Equipements Gaziers Sofregaz, Plynostav Pardubice Holding A.S., Plynostav - Regulace Plynu A.S. w upadłości organizacyjnej.

PGNiGPGNiG podało, że stan zaawansowania rozbudowy PMG Wierzchowice wynosi ok. 97 proc.

"PGNiGPGNiG zamierza dokończyć realizację inwestycji z wykorzystaniem spółek grupy PGNiGPGNiG. Zakończenie inwestycji powinno nastąpić do końca 2014 roku" - podano w komunikacie.

Dodano, że funkcjonalność projektu w zakresie magazynowania 1,2 mld m sześc. gazu jest osiągnięta i utrzymywana.

d2ulvbx

Tymczasem zarząd PBGPBG poinformował, że projekt PMG Wierzchowice został zrealizowany przez konsorcjum "w pełnym zakresie przedmiotowym, za wyjątkiem testu 72-godzinnego jednego z zamontowanych urządzeń, nie wpływającego na funkcjonalność całej instalacji".

Spółka podała jednocześnie, że 18 listopada 2013 r. nastąpił odbiór techniczny obiektu przez zamawiającego. Strony dokonały też pełnego rozliczenia wynagrodzenia konsorcjum za prace wykonane do odbioru technicznego projektu.

"Zarząd spółki (PBGPBG - red. PAP) informuje, że po uzyskaniu dodatkowych analiz prawnych i dokonaniu w porozumieniu z partnerami konsorcjum kompleksowej oceny stanu faktycznego, stanowisko konsorcjum odnośnie skuteczności oświadczenia PGNiGPGNiG o odstąpieniu od umowy zostanie przekazane do wiadomości zamawiającego" - poinformował PBGPBG.

PBGPBG podało, że odpowiedzialność członków konsorcjum wobec zamawiającego jest solidarna. Udział PBGPBG w konsorcjum wynosi 42,38 proc. (PAP)

morb/ jow/ ana/

d2ulvbx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ulvbx