Trwa ładowanie...
d2rvt0x
14-01-2016 12:13

PGZ ma list intencyjny z Politechniką Warszawską ws. współpracy projektowej

Warszawa, 14.01.2016 (ISBnews) - Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) ma list intencyjny z Politechniką Warszawską, który ma być przełomem we współpracy w dziedzinie obronności, poinformowali przedstawiciele instytucji.

Share
d2rvt0x

"Dla PW i Rzeczpospolitej to ważna inicjatywa. Ostatnie lata to intensyfikacja współpracy uczelni z polskim przemysłem obronnym. Nie było jednak realnych warunków, aby wykorzystać ten potencjał. Podpisanie listu jest szansą na przełamanie tego impasu i punkt przełomowy. Nasze działania teraz powinny być bardziej efektywne. Mamy infrastrukturę - centrum zaawansowanych materiałów w ramach centrum obronności i bezpieczeństwa Politechniki. Chcemy wykorzystać ten potencjał na potrzeby ojczyzny, co za ok. 10 lat daje szanse na znacznie większe bezpieczeństwo państwa" - powiedział rektor Politechniki Jan Szmidt podczas uroczystości.

Zaznaczył, że uczelnia ma konkretne propozycje dla przemysłu obronnego.

"Ważne jest cyberbezpieczeństwo. Jesteśmy przekonani, że w tym położeniu geograficznym musimy mieć swojego satelitę obserwacyjnego - musimy mieć własne układy, które powinny być budowane w Polsce i Politechnika ma tu konkretne projekty" - podkreślił rektor PW.

Na projekt dotyczący satelity przyznano dotację. Politechnika ma również projekty w segmentach rakietowym i robotów.

d2rvt0x

"To elementarne, aby nastąpiła taka współpraca między grupą, a Politechniką. My realizujemy cele komercyjne, ale odpowiadamy też za bezpieczeństwo państwa i ta współpraca ma nam to zapewnić. Daje również szansę na szybką komercjalizację i pozyskiwanie finansowania na realizację tych projektów" - podkreślił członek zarządu PGZ Maciej Lew-Mirski.

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) to jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 30 spółek (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii), osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł. PGZ oferuje m.in. system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu z zestawem POPRAD i radarem SOŁA; przenośny zestaw przeciwlotniczy GROM; system bezzałogowych statków powietrznych E-310; kołowy transporter opancerzony ROSOMAK; system artyleryjski z samobieżną haubicą KRAB; indywidualne wyposażenie żołnierza z karabinkami BERYL. PGZ posiada także kompetencje w zakresie projektowania, budowy oraz wyposażania okrętów.

(ISBnews)

d2rvt0x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rvt0x
d2rvt0x