Trwa ładowanie...
d3w08iq
d3w08iq

PGZ ma umowę o współpracy z Rolls-Royce w przemyśle zbrojeniowym i cywilnym

Warszawa, 28.11.2016 (ISBnews) - Polska Grupa Zbrojeniowa, Rolls-Royce PLC oraz Rolls-Royce Polska podpisały ramową umowę o współpracy, rozpoczynającą współdziałania w zakresie projektowania, dostarczania, obsługi, konserwacji, naprawy produktów i systemów, a także mającej na celu zbadanie i ocenę potencjalnej współpracy biznesowej w sektorach lotnictwa cywilnego i wojskowego, sektorze morskim, systemów napędowych oraz w sektorze energetycznym, poinformowała PGZ podczas konferencji prasowej. Umowa dotyczy współpracy zarówno w zakresie przemysłu zbrojeniowego, jak i cywilnego.
Share
d3w08iq

"Jest to naturalny dla nas partner do tego, żeby rozmawiać o wspólnych przedsięwzięciach, produkcji, o transferze technologii i cieszymy się, że po półrocznych negocjacjach udało nam się osiągnąć porozumienie z Rolls - Royce, dzięki któremu będziemy mogli rozpocząć wspólne działania projektowe. Mamy nadzieję, że będzie to dotyczyło jak największej ilości zakładów, które funkcjonują w grupie PGZ, a także, że będziemy mogli zaproponować wspólną działalność, produkcję i zamówienia dla szeregu zakładów zajmujących się produkcją poza PGZ, mam tutaj na myśli szczególnie zakłady Cegielski w Poznaniu" - powiedział prezes PGZ Arkadiusz Siwko dziennikarzom.

Umowę podpisano w obecności wiceminister rozwoju Jadwigi Emilewicz.

"Umowa wpisuje się we wszystkie elementy Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju i wykorzysta potencjał inżynieryjny drzemiący w Polsce oraz zapewnia budowę długiego łańcucha dostaw oraz ma daleko idące konsekwencje i dzieje się w obszarze, gdzie mamy jako kraj duże przewagi konkurencyjne - jak dolina lotnicza. Wiele sobie obiecujemy w ramach tej umowy i mamy nadzieję na współpracę w zakresie wielu instytucji" - powiedziała Emilewicz podczas konferencji prasowej.

d3w08iq

"W ramach podpisanej umowy będziemy przygotowywali konkretne propozycje i konkretne rozwiązania dla konkretnych zakładów. A więc jest to niezbędny początek drogi, który zakładamy, że w ciągu kolejnych miesięcy będziemy mogli ukonkretnić. Wprowadzenie polskiego przemysłu do tej produkcji jest samo w sobie czymś bezcennym" - powiedział również dziennikarzom Siwko.

Na pytanie o poziom inwestycji Rolls-Roysa w Polsce, prezes odpowiedział: "Będzie to związane z wytypowaniem zakładów do konkretnej kooperacji. Jestem przekonany, że w przeciągu najbliższych 3 miesięcy będziemy mogli odpowiedzieć na to konkretne pytanie".

Umowa pociąga za sobą zapotrzebowanie na nowych pracowników i - jak podkreślił prezes PGZ - "wszystko wskazuje na to, że naszą kooperację rozpoczniemy od Poznania. Z pewnością trzeba zatrudnić nowych specjalistów i w związku z tym nowe miejsca pracy przy tej produkcji są zagwarantowane".

W ramach podpisanej współpracy będą prowadzone również badania nad rozwojem w następujących sektorach: morskim, lotnictwa wojskowego i cywilnego, wojskowych i cywilnych systemów napędowych i sektorze energetycznym. Współpracę pomiędzy Rolls-Royce'em i PGZ nawiążą Rolls-Royce Polska i spółki PGZ, m.in. MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, Ośrodek Badawczo-Rowojowy Centrum Techniki Morskiej w Gdyni, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne w Poznaniu, Stocznia Remontowa Natura w Gdyni i Energomontaż-Północ Gdynia.

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii), osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł.

(ISBnews)

d3w08iq

Podziel się opinią

Share
d3w08iq
d3w08iq