Trwa ładowanie...
d35y0ka

PHN zrealizuje w '14 inwestycje za mniej niż 200 mln zł

27.02. Warszawa (PAP) - Polski Holding Nieruchomości chce w tym roku realizować inwestycje, których wartość nie przekroczy 200 mln zł. Będzie się przy tym posiłkować długiem...

d35y0ka
d35y0ka

27.02. Warszawa (PAP) - Polski Holding Nieruchomości chce w tym roku realizować inwestycje, których wartość nie przekroczy 200 mln zł. Będzie się przy tym posiłkować długiem bankowym. Docelowo spółka chce by finansowanie zewnętrzne stanowiło 30-40 proc. na całym portfelu PHN - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki.

"Ten rok będzie stał pod znakiem realizacji projektu Domaniewska 37C. Nakłady wyniosą mniej niż 200 mln zł. Chcemy zrealizować tę inwestycję również przy pomocy kapitałów zewnętrznych na poziomie 60-70 proc. Prowadzimy negocjacje z bankami, mamy już potwierdzenie ze strony dwóch instytucji, czekamy na trzecią ofertę" - powiedział podczas konferencji Włodzimierz Stasiak, członek zarządu ds. finansowych.

"Generalnie chcemy systematycznie zwiększać poziom finansowania zewnętrznego w naszej strukturze, tak by stanowiło 30-40 proc. na całym portfelu" - dodał.

Przy ul. Domaniewskiej 37C w Warszawie PHN będzie realizował budowę biurowca klasy A. Projekt uzyskał prawomocne pozwolenie na budowę, która rozpoczęła się w styczniu tego roku.

d35y0ka

"Obecnie trwają tam prace szczelinowe, które powinny zakończyć się w II kwartale. Potem na plac budowy powinien wejść generalny wykonawca, którego wybór powinien zakończyć się w najbliższych tygodniach" - poinformował prezes PHN, Artur Lebiedziński.

Przedstawiciele spółki przyznali, że spółka jest zainteresowana zakupem aktywów biurowych w Warszawie.

"Zakończyliśmy etap analiz i wchodzimy w fazę due diligence. Mamy zgodę rady nadzorczej na prowadzenie tego procesu" - skomentował Stasiak.

"Szukamy biurowców w Warszawie o powierzchni 8-15 tys. m kw." - dodał Lebiedziński, nie chciał jednak zdradzić więcej szczegółów.

d35y0ka

Spółka nadal szuka chętnych na sprzedaż aktywów niezwiązanych z jej podstawową działalnością.

"W ubiegłym roku dezinwestycje sięgnęły 70 mln zł. Zbyliśmy trzy nieruchomości i zawarliśmy przedwstępne umowy sprzedaży kolejnych pięciu. Na razie wszystkie aktywa są sprzedawane powyżej wartości księgowej. Obecnie trwają negocjacje sprzedażowe następnych trzech nieruchomości" - powiedział Lebiedziński.

Przypomniał, że PHN chce w ciągu 5-6 lat sprzedać ok. 90 aktywów niezwiązanych z podstawową działalnością, o łącznej wartości 700 mln zł.

Spółka ma jednak chętnych także na inne swoje projekty, m.in. biurowiec klasy A przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

d35y0ka

"Otrzymaliśmy ciekawe oferty zarówno na wynajem tej powierzchni, jak i jej kupno. Obecnie analizujemy co będzie bardziej opłacalne. Decyzję podejmiemy w ciągu najbliższych tygodni" - poinformował Stasiak.

PHN w 2013 r. wypracował 99 mln zł jednostkowego zysku netto, który w całości chce przeznaczyć na dywidendę dla akcjonariuszy. Zarząd chce, by PHN dzielił się z akcjonariuszami zyskiem także w przyszłości, ale uzależnia to od planów inwestycyjnych.

"Chcemy być spółką dywidendową. Należy jednak pamiętać, że mamy do zrealizowania sporo projektów. Za każdym razem będziemy więc analizować nasz poziom gotówki i apetyty inwestycyjne. Liczymy na stały przepływ dywidendy do akcjonariuszy, o ile realizowane projekty nam na to pozwolą" - powiedział Lebiedziński.

MSP chce do połowy 2014 roku przeprowadzić drugi etap prywatyzacji PHN przez publiczne wezwanie. Skarb Państwa posiada obecnie blisko 73 proc. akcji spółki.

"Dynamika procesu jest bardzo dobra. Idziemy zgodnie z harmonogramem, który zakłada finalizację transakcji w II kwartale tego roku. Widzimy duże zainteresowanie znaczących inwestorów. Przebiło ono nasze oczekiwania" - skomentował Stasiak. (PAP)

jow/ asa/

d35y0ka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35y0ka