Trwa ładowanie...
d1z9nq3
d1z9nq3

Photon Energy planuje przenieść się na rynek główny GPW w III kw. '11

15.02. Warszawa (PAP) - Photon Energy, spółka energetyczna realizująca projekty solarne, planuje przeprowadzić ofertę publiczną i przenieść się na rynek główny GPW w trzecim...
Share
d1z9nq3

15.02. Warszawa (PAP) - Photon Energy, spółka energetyczna realizująca projekty solarne, planuje przeprowadzić ofertę publiczną i przenieść się na rynek główny GPW w trzecim kwartale tego roku - poinformował Goerg Hotar, wiceprezes ds. finansowych Photon Energy.

"Nasz harmonogram zakłada, że debiut na rynku głównym GPW może mieć miejsce w trzecim kwartale tego roku, ale dużo zależy też od warunków rynkowych" - powiedział Hotar na wtorkowej konferencji prasowej.

"Pracujemy nad prospektem emisyjnym, prowadzimy prace audytorskie. Chcemy też zabezpieczyć prawa akcjonariuszy mniejszościowych, tak aby przed podniesieniem kapitału mogli wymienić akcje spółki czeskiej Photon Energy a.s. na akcje spółki holenderskiej Photon Energy N.V na takich samych warunkach jak zrobiliśmy to my, główni akcjonariusze" - dodał.

d1z9nq3

Pod koniec 2010 roku główni akcjonariusze spółki, Michal G"rtner i Georg Hotar, przenieśli swój 71,75 proc. udział w czeskiej Photon Energy a.s. do nowo utworzonej spółki Photon Energy N.V, z siedzibą w Holandii.

W oparciu o całoroczne wyniki grupy, Photon zamierza zaproponować akcjonariuszom mniejszościowym wniesienie swoich akcji w zamian za akcje spółki holenderskiej, wprowadzić spółkę na główny rynek GPW i podnieść jej kapitał.

Według wstępnych szacunków Photon Energy miał w 2010 roku prawie 2,5 mld CZK przychodów (393 mln zł), 48,6 mln CZK zysku netto (7,67 mln zł) i 435,6 mln CZK (68,9 mln zł) TCI (całkowite dochody - przyp. PAP). W 2009 roku spółka miała 526 mln CZK (86 mln zł) przychodów, 33,4 mln CZK (prawie 5,5 mln zł) zysku netto i 59,5 mln CZK (9,7 mln zł) TCI.

Prognoza Photon Energy na 2010 rok zakładała przychody na poziomie 2,25 mld CZK (ponad 360 mln zł) i 220 mln CZK (ponad 35 mln zł) całkowitych dochodów.

d1z9nq3

"Prognozy przekroczyliśmy na każdym poziomie. Gdyby nie podatek z mocą wsteczną wprowadzony przez czeski rząd nasze wyniki byłyby jeszcze dużo lepsze" - powiedział Hotar.

Czeski rząd wprowadził pod koniec ubiegłego roku 26 proc. podatek od przychodu z mocą wsteczną na instalacje solarne podłączone do sieci w 2009 i 2010 roku, o mocy powyżej 30 kW, co ma być jednym ze sposobów na ograniczenie wzrostu cen energii w Czechach wywołanego m.in. dopłatami dla producentów energii słonecznej.

W obliczu utraty dotychczasowego głównego rynku działalności Photon Energy zamierza przenieść swój model biznesowy do innych krajów, przede wszystkim Włoch i Niemiec. Na rynku czeskim spółka będzie instalować panele na dachach.

Na koniec 2010 roku Photon Energy miał w swoim portfolio około 18 MW mocy energii słonecznej, z instalacji w Czechach i na Słowacji.

Czeska spółka od ponad dwóch lat jest notowana na rynku NewConnect. (PAP)

pel/ jtt/

d1z9nq3

Podziel się opinią

Share
d1z9nq3
d1z9nq3