Trwa ładowanie...
d15i4wd

Piątkowski: za rok, dwa lata Polska w Doing Business może dogonić Niemcy

Za rok czy dwa lata Polska może znaleźć się w pierwszej dwudziestce państw w rankingu Doing Business i dogonić Niemcy - mówi PAP Marcin Piątkowski z Banku Światowego. To ranking obrazujący łatwość prowadzenia biznesu w poszczególnych krajach świata.

Share
d15i4wd

W opublikowanej w środę kolejnej, już trzynastej edycji rankingu Banku Światowego Doing Business, Polska awansowała o siedem pozycji i znalazła się na 25. miejscu. To najwyższa pozycja w historii. Nasz kraj wyprzedza m.in. Francję, Holandię, czy też Szwajcarię.

"Polska w tegorocznym rankingu Doing Business awansowała na 25. miejsce na świecie wśród 189 krajów, które porównujemy pod względem łatwości prowadzenia biznesu. To najwyższa pozycja Polski w historii rankingu. Jeszcze 6-7 lat temu Polska była na 76. miejscu w tym rankingu. To największy skok, największy sukces wśród krajów OECD i Unii Europejskiej" - powiedział Piątkowski PAP.

Dodał, że o awansie Polski zadecydowały reformy, choć nie rewolucyjne. "Często są to reformy zarządcze, jak na przykład kwestia łatwości w podłączeniu się do sieci energetycznej. Okazało się, że można w Warszawie przestrzegać ustawowych terminów podłączenia. Tak jak wcześniej mieliśmy dosyć amerykańsko-łacińskie podejście do tych terminów, teraz się okazuje, że można je przestrzegać. Nasz ranking pomógł uzmysłowić wszystkim, że przestrzeganie przepisów jest ważne. Druga rzecz to płacenie podatków. Chodzi nie o kwestię interpretacji podatkowej - tym się ranking nie zajmuje - ale kwestia łatwości płacenia. Dziś już ponad połowa polskich przedsiębiorców przesyła deklaracje VAT online, elektronicznie" - wyjaśnił.

d15i4wd

Jego zdaniem żeby Polska mogła za rok znów awansować w tym zestawieniu ważne jest usprawnienie działania tzw. jednego okienka. "Nie ma powodów, żeby w Polsce nie można było zakładać firmy ze smartfona. Już dziś jest to technicznie możliwie, ale wielu polskich przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, że taniej, szybciej i efektywnej może spółkę z o.o. złożyć online. Zachęcamy ich do tego" - powiedział. Dodał, że ważna jest także reforma sądownictwa gospodarczego. "Spór gospodarczy w Warszawie trwa średnio prawie dwa lata. Na pewno nikt nie jest z tego powodu zadowolony. Celem powinien być okres nie dłuższy niż rok" - powiedział.

Dodał, że Bank Światowy zamierza wspierać Polskę w tym, żeby nasz kraj znalazł się w pierwszej dwudziestce rankingu Doing Business. "Możemy dogonić Niemcy, które są na 15. miejscu. Jest to możliwe. W ciągu roku, dwóch możemy wejść do pierwszej dwudziestki i dogonić Niemcy" - podsumował.

d15i4wd

Podziel się opinią

Share
d15i4wd
d15i4wd