Trwa ładowanie...
d3mllhe
21-02-2017 15:24

Pięć miast pozyskało 481 mln zł dofinansowania z POIŚ na inwestycje drogowe

Warszawa, 21.02.2017 (ISBnews) - Pięć miast zawarło umowy o dofinansowanie na łączną kwotę 481 mln zł dla swoich inwestycji transportowych, poinformowali przedstawiciele Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) i wiceszef resortu rozwoju Witold Słowik. Środki UE pochodzą z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIŚ). Łączna wartość dofinansowanych inwestycji to ponad 680 mln zł.

d3mllhe
d3mllhe

"Rozbudowa infrastruktury transportowej z pewnością przyczyni się do wzrostu gospodarczego miast i regionów. Wpływa też na poprawę bezpieczeństwa i komfortu podróżnych oraz jakości życia okolicznych mieszkańców. Dla Krakowa, Gliwic, Bydgoszczy, Leszna i Tarnowa te inwestycje oznaczają rozwiązanie ważnych problemów transportowych w skali miasta, zaś dla całego Programu Infrastruktura i Środowisko - wzrost zakontraktowania środków do ponad 27,5%" - powiedział Słowik podczas konferencji prasowej.

Miasta, które podpisały umowy to Kraków, Gliwice, Bydgoszcz, Leszno i Tarnów.

Kraków pozyskał ponad 179 mln zł dofinansowania na rozbudowę (za blisko 294 mln zł) ulicy Igołomskiej we wschodniej części miasta. Ulica stanowi część drogi krajowej 79. Dzięki realizacji inwestycji polepszy się skomunikowanie obszarów usługowych i przemysłowych, dając impuls do dalszego rozwoju gospodarczego Krakowa, terenów przyległych do granic miasta oraz całego regionu. Poprawa przepustowości i płynności ruchu pozytywnie wpłynie na zmniejszenie korków, ograniczenie emisji i strat czasu, co przełoży się na mniejszą uciążliwość transportu dla mieszkańców oraz środowiska.
Gliwice otrzymają blisko 117 mln zł na budowę kolejnego odcinka obwodnicy śródmieścia, od ul. Daszyńskiego (droga wojewódzka - DW408) do ul. Rybnickiej (DK78). Przejmie on ruch i funkcję drogi krajowej z infrastruktury niedostosowanej do przenoszenia dużych potoków ruchu. Zachodnia część obwodnicy miasta będzie posiadać kategorię drogi krajowej i stanowić będzie fragment ciągu istniejącej DK78 relacji: Chałupki - Chmielnik. Przebiegać ona będzie w południowo-zachodniej części miasta, pomiędzy centrum, śródmieściem i osiedlem Sikornik po północno-wschodniej stronie drogi, a peryferyjną dzielnicą Ostropa i terenem wojskowym. Cały projekt jest warty 152,6 mln zł.

Bydgoszcz przebuduje ul. Grunwaldzką (DK80)
na odcinku od Węzła Zachodniego do granicy miasta o długości przeszło 4,5 km za ok. 148 mln zł, otrzymując 113 mln zł dofinansowania. DK80 ma kluczowe znaczenie dla obsługi ruchu miasta. Prowadzi ona od DK10 w Pawłówku (projektowany węzeł Pawłówek łączy drogę ekspresową S5 z S10 - sieć TEN-T) do węzła autostradowego Lubicz (autostrada A1). Celem projektu jest poprawa dostępności drogowej Bydgoszczy oraz odciążenie miasta od ruchu drogowego.

d3mllhe

Z kolei Leszno pozyskało ponad 57 mln zł na wartą 69 mln zł przebudowę DK12 w granicach miasta. Trasę podzielono na odcinki: I (ul. Szybowników) od granicy miasta do skrzyżowania z ul. Wolińską, II Wiadukt im. Gen. Grota Roweckiego, III (Al. Jana Pawła II) od wiaduktu do skrzyżowania z Al. Konstytucji 3 Maja (bez skrzyżowania), IV (ul. E. Estkowskiego i ul. Unii Europejskiej) od skrzyżowania z Al. Konstytucji 3 Maja (bez skrzyżowania) do Ronda Grzybowo (z wyłączeniem ronda), V (ul. Kąkolewska) od Ronda Grzybowo (łącznie z rondem) do granicy miasta. Zakres inwestycji obejmuje m.in. dobudowę pasa ruchu, wymianę i wzmocnienie istniejącej konstrukcji jezdni, budowę i przebudowę dróg serwisowych, skrzyżowań, chodników i ścieżek rowerowych, przejścia podziemnego, przystanków autobusowych, modernizację wiaduktu, przebudowę mostu na Rowie Strzyżewickim na przepust z uwzględnieniem dostępności dla osób niepełnosprawnych.

Tarnów natomiast otrzyma blisko 15 mln zł na poprawę jakości połączenia miasta z siecią dróg TEN-T poprzez zwiększenie przepustowości DK73, obniżenie kosztów eksploatacji pojazdów i poprawę bezpieczeństwa. Projekt będzie realizowany we wschodniej części Tarnowa - w ciągu ul. Lwowskiej, która w zakresie objętym projektem stanowi połączenie centrum miasta z obszarami po jego wschodniej stronie oraz łącznik DK94 z autostradą A4 (połączenie na trasie z Krakowa do Jasła, i dalej w stronę Sanoka). Cały projekt jest warty 18,7 mln zł.

(ISBnews)

d3mllhe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mllhe