Trwa ładowanie...
d4jqaih
15-07-2015 11:55

Piechociński: chcemy, żeby w 2020 r. udział przemysłu w PKB wyniósł 25 proc.

Chcemy, żeby w 2020 r. udział przemysłu w polskim PKB wzrósł do 25 proc. Obecnie jest to 22 proc. - poinformował w środę na konferencji wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

d4jqaih
d4jqaih

"To przemysł generuje innowacyjny postęp, przemysł jest jednym z najważniejszych elementów w eksporcie. Poprzez przemysł, wymianę technologiczną tworzy się w gospodarce, w krajach silnie uprzemysłowionych dodatkowe miejsca pracy" - powiedział. Dodał, że dlatego też chce, żeby w strukturze polskiego zatrudnienia podtrzymać bardzo wysoki udział "przemysłowych miejsc pracy".

W środę resort gospodarki zaprezentował projekt dokumentu pn.: "Priorytety Polityki Przemysłowej 2015-2020+" kierowany do przedsiębiorców i administracji publicznej. Określa on ramy oddziaływania polityki przemysłowej na przemysł dla utrzymania wzrostu gospodarczego i jego konkurencyjnej pozycji.

Proponowana przez MG polityka przemysłowa przewiduje "spójne, hybrydowe podejście łączące podejście horyzontalne (dotyczące wszystkich przedsiębiorców) i sektorowe (które uwzględni specyficzne uwarunkowania niektórych sektorów czy branż przemysłu)".

W odniesieniu do istniejącego przemysłu długofalowym celem przemian ma być wzrost produktywności oraz zmniejszenie energochłonności i wodochłonności oraz ilości odpadów. Kluczowa ma być innowacyjność w zakresie technologii i zarządzania przedsiębiorstwem oraz rozwój nowych umiejętności.

d4jqaih

Jak informuje resort, realizacja polityki przemysłowej skoncentruje się w ośmiu kluczowych obszarach obejmujących: zwiększenie inwestycji wzmacniających potencjał innowacyjności i kreatywności, zwiększenie efektywności funkcjonowania przedsiębiorstw, kreowanie nowych wartościowych miejsc pracy w przemyśle i jego otoczeniu, zwiększenie ekspansji na rynki zagraniczne, zwiększenie efektywności wykorzystania dostępu do rynku wewnętrznego UE i krajów trzecich, stworzenie stabilnego otoczenia legislacyjnego i fiskalnego funkcjonowania przedsiębiorstw, stworzenie sprawnego systemu edukacji zawodowej oraz budowanie wizerunku Polski jako kraju innowacyjnego i przyjaznego długoletnim inwestycjom.

Obecnie trwa analiza uwag nadesłanych w ramach konsultacji międzyresortowych i społecznych. Dokument zostanie w najbliższych tygodniach skierowany pod obrady Komitet Stałego Rady Ministrów.

d4jqaih
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jqaih